Objev fosilie gigantické velryby - původ a vývoj kytovců

15. červenec 2010

Vědci objevili v peruánské poušti v Jižní Americe lebeční a čelistní kosti gigantické vyhynulé velryby z třetihor, která žila zhruba před 12 až 13 miliony lety. Jde o dříve zcela neznámý druh kytovce, jemuž museli vědci najít nové jméno - Leviathan melvillei.

Je pozoruhodný svými obrovskými zuby - byly dlouhé asi 40 cm - což je největší chrup mezi všemi dosud nalezenými ozubenými kytovci. Ve vědeckém časopise Nature o tom informoval mezinárodní tým badatelů pod vedením Oliviera Lamberta z pařížského Přírodovědného muzea. Jak na otázky Jany Olivové vysvětluje profesor Oldřich Fejfar z pražské Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zmíněný objev je překvapivý tím, o jak obrovského živočicha šlo. Pro odborné kruhy však výskyt fosilií kytovců v Jižní Americe už dávno není překvapením:

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.