Obezita ohrožuje zdravotní systémy po celém světě. Trpí jí už skoro třetina lidstva

Stále větším celosvětovým problémem je obezita. Odborníci odhadují, že léčba nemocí s ní spojených bude do roku 2025 globálně stát jeden a čtvrt bilionu dolarů ročně, pokud se tuto „epidemii“ nepodaří zbrzdit, píše britský Guardian.

Obezita a kouření jsou hlavními příčinami rostoucího počtu případů rakoviny, mrtvice, cukrovky a infarktu a zabíjejí nejvíc lidí. Nejhůře na to finančně doplácejí Spojené státy, ale výdaje rostou všude. Británie očekává, že ty její se z 19 miliard v roce 2014 zvýší na 31 miliard v roce 2025.

Ředitel britské Národní zdravotní služby (NHS) Simon Stevens varuje, že tento veřejně financovaný zdravotní systém kvůli nákladům na obezitu zbankrotuje. Experti odhadují, že v příštích osmi letech bude léčba nemocí s ní spojených stát Spojené státy čtyři a čtvrt bilionu dolarů, Německo 390 miliard a Británii 237 miliard dolarů.

Podle nejnovějších údajů Světové federace pro obezitu bude v roce 2025 na světě dvě a čtvrt miliardy lidí s nadváhou. To znamená, že bude obézní celá třetina obyvatel světa. Podle federace jejich počet neustále roste. V USA byla v roce 2014 obézní asi třetina Američanů, ale do roku 2025 jich už bude 41 procent – nejvíc ze všech zemích světa. Druhý bude překvapivě Egypt, kde budou tito lidé tvořit 37 procent obyvatel.

Daň na sladké

Federace do svých výpočtů poprvé zahrnula nejen náklady na léčení rakoviny, cukrovky nebo srdečních onemocnění, ale i poškození kloubů, které může skončit náhradou kyčle nebo kolena. Největší problém obezita představuje pro chudé země, jejichž zdravotnictví se sotva dokáže vypořádat s porody a infekčními chorobami.

Pod velkým tlakem budou i zdravotnické služby ve středně příjmových zemích na Blízkém východě a v Latinské Americe. Právě v těchto oblastech vzrostla v posledních letech obezita u dětí. Federace ale varuje, že bude problémem všude a systémy financování zdravotní péče náklady neunesou.

Jedním z opatření proti obezitě, které by vlády mohly podniknout, je zvýšení daní u slazených nápojů, tak jako to dělají u tabáku. Rovněž je třeba propagovat nejrůznější zákroky, jako je chirurgické zmenšení žaludku, které tlumí chuť k jídlu a má příznivý vliv i na cukrovku druhého typu. Federace upozorňuje, že experti se teprve nyní shodli, že obezita je nemoc, a to může její stigma pozitivně ovlivnit tak, že se lidé začnou léčit, uzavírá britský deník Guardian.