Občané České republiky za úplatu zprostředkovávají fingovaná manželství, tvrdí Langšádlová

5. březen 2015

Brusel vydal příručku, podle níž úředníci nebo oddávající mají být schopni posoudit, zda sňatek, který mají potvrdit, není motivován postranními úmysly.

Jde o opatření, které má zabránit jedné z rozšířených imigračních praktik pro získání povolení k pobytu nebo dokonce občanství. Pomůže padesátistránková příručka z Bruselu omezit imigraci do zemí Evropské unie?

„Příručka je podpůrným nástrojem pro úředníky nebo oddávající, aby dokázali lépe rozpoznat páry s pozadím nelegální migrace,“ řekla v pořadu Pro a proti místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Je v pořádku, že sdílíme v rámci Evropské unie zkušenosti, dodala.

Politička připomněla svou zkušenost oddávající, kdy se setkala s podobnými případy. „Nevěsta mluvila pouze česky, ženich česky vůbec nehovořil, a vůbec si nerozuměli.“

Další možností, kterou příručka uvádí, je dotazník, který se vyplňuje odděleně, a zjišťuje, zda se partneři znají. „Především je možné získané informace sdílet v rámci interpolu, kde se posuzuje, jestli dotyčný už někde jinde neúspěšně nežádal o povolení k trvalému pobytu.“

„Rozhodně si nemyslím, že příručka sama o sobě něco vyřeší, ale je dobré, aby úřady věděly, že poměrně velké procento sňatků bývá projevem organizovaného zločinu, a nejedná se jen o cizince: jsou to často občané České republiky, kteří za úplatu zprostředkovávají tato fingovaná manželství,“ tvrdí Langšádlová.


Langšádlová: „V tuto chvíli nejsme ohroženi jenom těmi, kteří přicházejí jako islámští radikálové, stejně velké riziko pro Českou republiku jsou například někteří radikálové, kteří přicházejí z Ruska…. To není o strachu. Po zkušenostech, kterými prochází západní Evropa, se musíme chovat zodpovědně.“

Místopředseda hnutí Úsvit přímé demokracie Marek Černoch brožuru vítá.


Černoch: „To, že není v současné době Česká republika cílovou stanicí imigrantů, neznamená, že za nějakých pár let jí nebudeme. Je potřeba, aby o problému rozhodovaly národní vlády, a ne Brusel, protože dnešní takzvaná evropská solidarita znamená, že jednoho dne nám někdo řekne, že musíme přijmout tolik a tolik lidí, a my s tím nebudeme moci nic dělat.“

„Příručka je určitě dobrá. Ve chvíli, kdy pomůže cizinecké polici odhalit podvod, má smysl,“ uvedl poslanec.

I když je těžké posoudit, zda je vztah dvou lidí motivován citem, nebo zištnými důvody, přesto je vhodné takové svazky prověřovat, soudí Černoch.

„Kontroly nebo návštěvy do daného manželství patří. Člověk je schopen v dané chvíli poznat, jestli manželství nebo rodina funguje tak, jak fungovat má, nebo je to opravdu jen proto, aby měli papír.“

Překážkou k tomu je podle politika fakt, že cizinecká policie většinou neovládá další jazyky, což by při komunikaci rozhodně prospělo.

Černoch proto věří, že bruselské opatření sníží počet přistěhovalců do České republiky. „Ve chvíli kdy máme kontrolní nástroje, které lze použít, aspoň u části takových lidi to bude fungovat jako odstrašující faktor.“

„Tajné zpravodajské služby by měly mít v tomto směru rozhodující slovo, protože oni mají potřebné informace,“ shrnul místopředseda hnutí Úsvit.

autoři: pst , oci
Spustit audio