O rozvolňování rozhodují epidemiologové, ale nevíme kteří, tvrdí poslanci Mašek a Válek ze zdravotnického výboru
Vláda v pátek odpoledne upřesnila o dalším rozvolnění protiepidemických opatření. Od pondělí 17. května se mimo jiné otevřou zahrádky restaurací. Střední a vysoké školy ale zůstávají až na výjimky zavřené. „Že se otevírají dřív zahrádky než školy, určitě není dobře, ale ten rozdíl je jen týden a možná se to trošku zveličuje,“ komentuje člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Jiří Mašek (ANO).
Jeho kolega ze zmíněného sněmovního výboru Vlastimil Válek (TOP 09) souhlasí s tím, že upřednostnění zahrádek před školami je nešťastné. „Mohlo to jít zároveň,“ říká. Dodává ale, že obecně považuje postup rozvolňování za přiměřený.
Čtěte také
Co vnímá jako problematické, je mlžení v otázce odpovědnosti za jednotlivá opatření. „Opakovaně jsme se na zdravotním výboru ptali, kdo rozhoduje. Bezesporu to není ministerstvo zdravotnictví, pan ministr opakovaně říká, že rozhodují epidemiologové, ale v životě nepadlo jediné jméno.“
Jasno nemají dokonce ani členové vládního hnutí: „Ve čtvrtek se kolega David Kasal (ANO) rozčiloval, protože chtěl slyšet jméno konkrétní osoby a nezjistil ho. A to si myslím, že je trošičku problém, protože pro diskusi do budoucna by bylo dobré vědět, kdo jsou partneři, kteří rozhodují a na základě jakých parametrů to je,“ dodává Mašek.
Na zahrádku bez kontroly, ale s varováním
Pokud jde o uvolňování v oblasti restauratérství, mělo by při otevření zahrádek stačit vyvěsit sdělení, že obslouženi budou jen hosté, kteří splňují podmínky nařízené ministerstvem zdravotnictví, mělo by jít o lidi očkované, testované nebo po prodělání covidu.
To kvituje místopředseda Českého gastronomického institutu Filip Sajler:
Andrea Kubová, redaktorka, Český rozhlas
Filip Sajler, místopředseda Českého gastronomického institutu
Jiří Mašek, ANO, poslanec, člen sněmovního Výboru pro zdravotnictví
Vlastimil Válek, TOP 09, poslanec, člen sněmovního Výboru pro zdravotnictví
„Doufám, že aktuálně ministři dodrží to, co jsme předjednali. A dohoda skutečně bude taková, že lidé na zahrádky mohou bez toho, aniž bychom je my jako provozovatelé museli nějak kontrolovat.“ Kontrolovat hosty mají hygienici a policisté, nikoliv obsluha.
Sajler je přesvědčen, že bezpečné restaurace zajistit lze. „Důležité je, aby z toho teď nebyly nějaké masivní monstrózní akce, ale skutečně návštěvy restaurací,“ varuje.
Toho se však poslanci Mašek s Válkem neobávají. Počasí se o to postaralo za nás, shodují se.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.
Související
-
Hospody by se mohly uvnitř otevřít na konci června. Zatím se nám rozvolňování daří, chválí Smejkal
v uzavřených a nevětraných místnostech se koronavirus šíří mnohem více než v otevřených prostorech. I proto se hospody, restaurace a bary zpravidla zavírají jako první.
-
Prouza: Logika rozvolňování byla jasná. Vláda to postavila na hlavu, obchody jsou na druhé koleji
Ne všichni školáci a studenti se už mohli vrátit do lavic. Přesto vláda rozhodla o otevření služeb. Zbývající maloobchodní prodejny budou smět otevřít až o týden později.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.