Nový test na koronavirus. Na vzorek slin stačí posvítit LED žárovkou s filtrem, slibují čeští vědci
Mobilní souprava se zkumavkou a LED žárovkou ze vzorku slin do hodiny pozná, jestli je člověk nakažený covidem-19 nebo ne. Rychlý a spolehlivý test na bázi metody LAMP, který by se obešel bez nákladného laboratorního vybavení, vyvíjí od jara tým biologů z výzkumného centra BIOCEV Akademie věd a Univerzity Karlovy.
Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy už s pomocí této metody izotermální amplifikace dovedou detekovat virus v odběrech z nosohltanu i ze slin. Teď pracují na validaci, kdy chtějí provést rozsáhlejší testování na reálných vzorcích a porovnat je s PCR testy.
LAMP je zhruba 20 let stará metoda izotermální amplifikace, která umožňuje rozpoznat přítomnost virů a bakterií v jedné mikrozkumavce bez potřeby izolovat RNA v laboratoři. V minulosti byla úspěšně použita například pro detekci viru zika.
„Otázka je, jak koreluje množství toho viru v nosohltanu a ve slinách. To zatím není jasné,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu bioložka Zdena Palková z Laboratoře molekulární a buněčné biologie kvasinkových populací v BIOCEVu. Vědci nyní vyvíjenou metodu modifikují tak, aby proměnlivost vzorků slin nebyla na překážku.
Základem je směs enzymů, nukleotidů a další látek v malé zkumavce, kam se přidá jeden mikrolitr slin nebo vzorku z nosohltanu. Zkumavka se pak zahřeje na stálou teplotu zhruba 65 stupňů. Následně lze přítomnost viru ve vzorku jednoduše detekovat.
Na zkumavku je třeba posvítit LED žárovkou se speciálním filtrem. Pokud se vzorek uvnitř rozsvítí, je pozitivní. „U silnějších vzorků se to ukáže po dvaceti minutách. A do hodiny by se měly rozsvítit i málo citlivé vzorky. Pokud se ani po hodině nic nerozsvítí, pak je vzorek z našeho pohledu negativní,“ popisuje Palková.
Čtěte také
K provedení testu je kromě testovací sady potřeba pouze odměřit a pipetou přidat mikrolitr vzorku do malé zkumavky. Citlivost by měla být v laboratorních podmínkách stejná jako u PCR testů.
Vědci teď zkoumají, jak moc může citlivost snížit nečištěný vzorek ze slin. Výsledky by nicméně měly být spolehlivější než u antigenních testů.
Jak má test fungovat, podrobně vysvětluje v audiozáznamu Štěpán Sedláček. Poslechněte si ho.
Související
-
Biosenzor rozezná i množství viru u nakaženého. Na novém testu pracuje Akademie věd
„Jsme ve fázi jednání s partnery z průmyslu,“ říká o novém testu na koronavirus, který má využívat biosenzor, vědkyně Hana Lísalová.
-
Rychlý test na koronavirus, který vyvíjí držitelka Nobelovy ceny, může být už letos
Tým vědců, který vede čerstvá držitelka Nobelovy ceny, vyvíjí test postavený na principu genetických nůžek. Výsledkem má být spolehlivá detekce viru ze vzorku za pět minut.
-
Výsledky testů chodí pozdě, jsme nejvíc ohroženou i zasaženou profesí, říká praktický lékař Hondl
Situace je podle lpraktického lékaře Michala Hodla lepší, pokud jde o dostupnost ochranných pomůcek, chybějí ovšem personální rezervy, pokud se nakazí sami zdravotníci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.