Nový test na koronavirus. Na vzorek slin stačí posvítit LED žárovkou s filtrem, slibují čeští vědci

10. listopad 2020

Mobilní souprava se zkumavkou a LED žárovkou ze vzorku slin do hodiny pozná, jestli je člověk nakažený covidem-19 nebo ne. Rychlý a spolehlivý test na bázi metody LAMP, který by se obešel bez nákladného laboratorního vybavení, vyvíjí od jara tým biologů z výzkumného centra BIOCEV Akademie věd a Univerzity Karlovy.

Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy už s pomocí této metody izotermální amplifikace dovedou detekovat virus v odběrech z nosohltanu i ze slin. Teď pracují na validaci, kdy chtějí provést rozsáhlejší testování na reálných vzorcích a porovnat je s PCR testy.

LAMP je zhruba 20 let stará metoda izotermální amplifikace, která umožňuje rozpoznat přítomnost virů a bakterií v jedné mikrozkumavce bez potřeby izolovat RNA v laboratoři. V minulosti byla úspěšně použita například pro detekci viru zika.

„Otázka je, jak koreluje množství toho viru v nosohltanu a ve slinách. To zatím není jasné,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu bioložka Zdena Palková z Laboratoře molekulární a buněčné biologie kvasinkových populací v BIOCEVu. Vědci nyní vyvíjenou metodu modifikují tak, aby proměnlivost vzorků slin nebyla na překážku.

Základem je směs enzymů, nukleotidů a další látek v malé zkumavce, kam se přidá jeden mikrolitr slin nebo vzorku z nosohltanu. Zkumavka se pak zahřeje na stálou teplotu zhruba 65 stupňů. Následně lze přítomnost viru ve vzorku jednoduše detekovat.

Na zkumavku je třeba posvítit LED žárovkou se speciálním filtrem. Pokud se vzorek uvnitř rozsvítí, je pozitivní. „U silnějších vzorků se to ukáže po dvaceti minutách. A do hodiny by se měly rozsvítit i málo citlivé vzorky. Pokud se ani po hodině nic nerozsvítí, pak je vzorek z našeho pohledu negativní,“ popisuje Palková.

Čtěte také

K provedení testu je kromě testovací sady potřeba pouze odměřit a pipetou přidat mikrolitr vzorku do malé zkumavky. Citlivost by měla být v laboratorních podmínkách stejná jako u PCR testů.

Vědci teď zkoumají, jak moc může citlivost snížit nečištěný vzorek ze slin. Výsledky by nicméně měly být spolehlivější než u antigenních testů.

Jak má test fungovat, podrobně vysvětluje v audiozáznamu Štěpán Sedláček. Poslechněte si ho.

autoři: Štěpán Sedláček , Zuzana Marková
Spustit audio

Související