Nový občanský zákoník: Po půl roce fungování jsou změny na spadnutí

1. červenec 2014

Půl roku funguje nový občanský zákoník, který zasahuje do všech oblastí lidského života. Od narození až po smrt, do soukromí lidí i do jejich podnikání. Kodex, na kterém roky pracovali odborníci, není podle ministerstva spravedlnosti úplně dobrý a ještě než vůbec vstoupil v účinnost, začalo se mluvit o nutnosti novelizace.

První úpravy chce úřad představit už v září. Změnit by se mohly některé věci ve společném jmění manželů, při přezkumu svéprávnosti duševně nemocných lidí a další opatření. Nejvíce se nyní diskutuje svěřenecký fond a také problémy, které mají s občanským zákoníkem a dalšími právními úpravami bytová družstva.

Stohy papírů, potvrzení a notářských zápisů se v posledních týdnech hromadí na stolech členů bytových družstev, kteří dávají dohromady nové stanovy. Sepsat je podle nového občanského zákoníku a na něj navazujících dalších právních úprav museli do konce června.

V dokumentu, podle kterého fungují, musí například rozhodnout, jestli umožní lidem dát si družstevní podíl do zástavy. Kvůli krátké lhůtě to však zřejmě všechna družstva nestihla.

To je i případ bytového družstva z Prahy 5. Podle předsedkyně představenstva Kateřiny Hřídelové je družstvo už v likvidaci. Byty se převedly do vlastnictví, vše by mělo být hotovo do konce roku 2014. I přesto se povinnosti na změnu stanov družstvo z Prahy 5 nevyhnulo a musí tuto podmínku splnit.

Čtěte také

Družstva řeší nejen nedostatek času, ale také nedostatek notářů. Ti téměř nonstop pracují na rekodifikaci bytových družstev nebo na změnách zakladatelských listin jednotlivých firem, vysvětluje advokátka Bohdana Hejduková z portálu pravnigramotnost.cz, který se specializuje na poradenství pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek.

Pokud družstva povinnost nesplní - stanovy nezmění a nezaloží je do sbírky listin - může je soud v krajním případě i zrušit. Případná likvidace by měla podle předsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby dopad i na samotné obyvatele domu.

Byty v Zeleném údolí Praha-Kunratice Praha 4 (ilustrační foto)

Bytových družstev je v Česku téměř deset tisíc a hospodaří s více než půl milionem bytů. Jejich likvidace kvůli novým stanovám je podle náměstka ministryně spravedlnosti Roberta Pelikána nesmyslná. Stejně tak ministerstvo spravedlnosti plánuje upravit další novinku v občanském zákoníku. A to jsou svěřenecké fondy.

Podle Roberta Pelikána by se proto některé podmínky pro svěřenecké fondy měly buď zpřísnit anebo se fondy měly úplně zrušit. Hlavní tvůrce občanského zákoníku Karel Eliáš namítá, že na kontrolu svěřeneckých fondů autoři kodexu nezapomněli.

Například to, že zakladatelská listina svěřeneckého fondu musí mít formu notářského zápisu. Tedy podle profesora Eliáše je to dohledatelný doklad. Spíše než k rychlé novelizaci zákoníku by se proto přikláněl k tomu, aby se nejprve celý kodex vyzkoušel déle v praxi.

První úpravy zákoníku ministerstvo spravedlnosti představí v září. Tím ale změny nekončí. Větší, ucelenější novelu kodexu plánuje úřad připravit zhruba do dvou let.

autoři: pbe , sch
Spustit audio