Novou finskou vládu čeká nelehký úkol

Parlamentní volby ve Finsku vyhrála opoziční Strana středu, v jejímž čele stojí milionář Juha Sipilä. Porazila vládní středopravou Národní koalici i středolevé sociální demokraty.

Nová vláda musí podle agentury Bloomberg hledat cestu z „hospodářského kornatění země“. Po třech letech recese musí napravit škody, které způsobila ztráta obchodu s Ruskem a úpadek elektronického průmyslu, jemuž kdysi vévodila Nokia.

Finsko má dnes více než 10procentní nezaměstnanost a hospodářský růst, jenž pokulhává za polovičním průměrem eurozóny.

Sipilä slibuje vytvoření až 200.000 pracovních míst v soukromém sektoru v příštích 10 letech a zákony příznivé pro podnikání.

Finsko se stalo jednou z ekonomik s nejhorším výkonem v regionu. Ministerstvo financí odhaduje, že země bude do roku 2019 potřebovat úsporná opatření v hodnotě šesti miliard eur, aby státní dluh nedosáhl 70 % hrubého domácího produktu.

Čtěte také

Sipilä se podle agentury pokusí sestavit koalici s euroskeptickou Stranou Finů a patrně osloví i poražené sociální demokraty či Národní koalici dosavadního premiéra Alexandera Stubba.

Předseda Strany Finů Timo Soini dal ale najevo, že chce ovlivnit postoj nového kabinetu k evropským záchranným balíčkům i jednání s Řeckem. Podle něj se tyto záchranné akce nikomu nelíbí.

Na nutnosti úsporných opatření se finské strany shodují. Sipilä jim dává přednost před zvyšováním daní.

To naopak dělala Stubbova vláda a omezovala výdaje. Tyto kroky však zbrzdily hospodářský růst a zvýšily státní zadluženost, a Finsko tak v říjnu přišlo o nejvyšší rating agentury Standard & Poor’s.

Sipilä žádné rychlé zlepšení neslibuje a varuje, že příštích 10 let nebude lehkých. Jeho hospodářský plán by však měl podle něj přinést změnu do čtyř let, uzavírá Bloomberg.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio