Novodobým revolucionářem měl být vědec. Na společnost bez práce se Češi připravovali už před 50 lety
Na to, zda automatizace výroby definitivně odstraní potřebu fyzicky namáhavé práce, se ptáme i dnes. Podobné otázky si ale odborníci kladli už před více než 50 lety.
Projekt, který svedl dohromady asi 70 vědců z nejrůznějších oborů, měl jednoznačné politické zadání. Cílem bylo vytvořit jakýsi nový československý model socialismu. Po skončení stalinské éry totiž čeští komunisté hledali novou důvěryhodnou vizi socialistické budoucnosti.
Vědecký tým vedl filozof Radovan Richta a kromě budoucnosti automatizace se výzkumníci zabývali třeba i tím, co budou vlastně lidé dělat ve chvíli, kdy jejich práci zastanou stroje.
Jakmile se přestaneme ptát, je konec, říká moderátor Hyde Parku Civilizace Daniel Stach
V pořadu Hyde Park Civilizace České televize pravidelně mluví s lidmi, kteří jsou ve svém oboru naprosté špičky. „Nejde ale o to, kolik mají doma cen, ale o to, co skutečně dělají,” zdůrazňuje v rozhovoru s Lucií Výbornou moderátor Daniel Stach.
„Oni opravdu promýšleli to, jak bude společnost vypadat a co budou lidé dělat. Jestli to třeba povede k plné seberealizaci jedince, nebo k nějakému tupému konzumu komerční kultury,“ popisuje směřování myšlenek vědeckého týmu Vítězslav Sommer z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Obecně lze ale říct, že se vědci na budoucí vývoj dívali spíše optimisticky. Například naivně věřili v takřka neomezené možnosti vědeckého poznání.
„Revolucionář budoucnosti bude vědec a z Československa se stane jedna velká laboratoř. Byla taková představa, že od automatizace povede linka k dalším, opravdu epochálním převratům,“ vysvětluje představu výzkumníků o budoucnosti Sommer.
Civilizace na rozcestí
Vědci své poznatky nakonec dokonce shrnuli v knize, podle níž – „Civilizace na rozcestí“ – se jmenuje i aktuálně probíhající výstava.
Zajímavé bezesporu je, že některé prvky strategie pro rozvoj socialismu směrem k postindustriální společnosti pronikly až do akčního programu KSČ. Celý reformní proces ale později zastavila sovětská okupace.
Související
-
Ukrajina je obětí agrese, mezinárodní reakce je nedostatečná, tvrdí Procházková
„Ukrajina chce ukázat, že je obětí agrese. Je to také signál nám, že situace je velmi vážná a měli bychom začít jednat jinak než dosud,“ upozorňuje novinářka z Deníku N.
-
Superhrdinové dávají dětem pocit, že násilí může být ospravedlnitelné, varují vědci
Na konferenci Americké akademie pediatrů zazněly výsledky studie zaměřené na agresivitu filmových superhrdinů. Podle autorů páchají víc násilí než jejich protivníci.
-
Americký Halloween má kořeny v keltské Evropě
Halloween si v Evropě spojujeme hlavně se Spojenými státy. Své kořeny má přitom právě u nás. Původně to byl totiž keltský svátek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka