Novinařinu dnes válcuje marketing. Investigativci ale nejsou nastaveni na neustálé poměřování, myslí si šéfka investigace.cz Pavla Holcová
„Investigativní novináři jsou specifickým druhem žurnalistů, mají i jiný způsob přemýšlení. Nesmírně ráda s nimi pracuji, protože je to obohacující,“ říká novinářka a zakladatelka serveru investigace.cz Pavla Holcová. „Všichni znají ten okamžik, kdy jejich hypotéza najednou začne dávat smysl. Někdy je to po třech měsících, klidně i po pěti letech, ale ten moment – takové to aha, tak takto to bylo – to je něco, proč stojí za to to dělat,“ dodává.
I u nás mají „investigativci“ co zjišťovat a po čem pátrat a podle Holcové existuje i soupeření. „Rivalita tady je, ale já ji vlastně neznám. Pracuji buď v mém českém týmu, kde čím víc lidí ten text vidí, tím je to lepší. Protože každý vychytá něco jiného, každý má trochu jiný nápad, co přidat, co ubrat, co ověřit,“ vysvětluje.
Novináře válcuje marketingové oddělení, které potřebuje bombastický titulek, aby se to prodávalo.
„Také pracuji v mezinárodním týmu, kdy se ti lidé nevidí jako soupeři nebo jako někdo, kdo musí bojovat o pozornost, aby je ,šéfové podrbali za ouškem‘. Naopak vidí důvodnost a důležitost spolupráce a sdílení.“
Práce ve velkých médiích mění i přístup k tomu, co se píše.
To dokážou i čeští novináři, Holcová ale vidí problém v marketingu.
Čtěte také
„České investigativní novináře, ale i novináře obecně, válcuje marketingové oddělení, které potřebuje bombastický titulek, aby se to prodávalo. Aby to vyvolávalo kontroverze, debaty, aby novináři mezi sebou soupeřili, kdo to vydá jako první.“
„Tohle ale žurnalistice obecně škodí – a investigativci nejsou nastaveni na to, aby neustále poměřovali svůj úspěch s ostatními. Takže v dnešní době pracovat ve velkých médiích dost mění i přístup k tomu, co pak píší.“
Není to pro každého
Dělat tento druh novinařiny není podle ní pro každého. „Je ale spousta lidí, kteří poté, co si investigativní žurnalistiku vyzkouší, zjistí, že je to přesně to, co dělat nechtějí. Nejvíc jim asi vadí naše zaměření na detail a přesnost. Pak že to jde často pomalu, není to tak akční a rychlá práce. Hodně často jim vadí i to, že je pak lidé nenávidí.“
Čtěte také
Pavla Holcová dělá investigaci už deset let, jako jediná novinářka z Česka byla přizvána do globální investigace Panama Papers, za kterou mezinárodní konsorcium investigativních novinářů získalo prestižní Pulitzerovu cenu.
Za tu dobu podle svých slov také pomalu vyhořívá. Proč? „Je to kombinace všeho možného – práce je to náročná psychicky, na pozornost a soustředění, protože to neprobíhá lineárně, ale když nějaké kauzy řešíme, tak jich rozpracovaných máme i šest sedm najednou.“
„Takže musím přepínat z jedné do druhé, do toho chodí dotazy od kolegů, kteří něco potřebují rychle, něco pomaleji a pak zas něco spěchá tak, že to musí být do zítřka. Dohromady je to vyčerpávající práce, která má málokdy nějaký reálný dopad, který by se dal předvídat,“ popisuje.
Čtěte také
Na druhou stranu – občas se stane, že někdo poděkuje. „Občas se to děje a vždy to potěší. Je to taková brzda proti skepsi, rezignaci a frustraci, když někdo řekne to díky za vaši práci.“
Proč investigativci nepovažují za důvěryhodné zdroje tajné služby a politiky? To už si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Naděžda Hávová.
Související
-
Pavla Holcová, kolegyně Jána Kuciaka: Snad už nikdy nebudu muset natáčet film o vraždě novináře
Před lety založila České centrum pro investigativní žurnalistiku, které dodnes vede. Je také jednou z hlavních protagonistek dokumentárního filmu Kuciak: Vražda novináře.
-
Každá cena nebo mezinárodní pozornost zvyšuje náklady na vaši vraždu, říká novinářka Pavla Holcová
„To jediné, co novinář má, je důvěra čtenářů, že to co tvrdí má podložené, že je to pravda,” říká zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová.
-
Novinářka Holcová: Na území Česka působí jedny z nejmocnějších mafií. Nestřílí tu, jen řeší byznys
Získala řadu mezinárodních cen, v Česku novinářka Holcová založila Centrum investigativní žurnalistiky. „Chyběly mi mezinárodní kauzy, které se nějak týkají Česka,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka