Novinář Pazderka: Lukašenkova ideologie je postavena na klidu, bezpečí. Přesto jsou lidé čím dál unavenější

8. září 2021

Šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka se nedomnívá, že by běloruský prezident Alexandr Lukašenko někdy dobrovolně rezignoval. „Psychologicky a sám za sebe není připraven na to, aby dobrovolně odešel. Bude to hrotit do úplně posledního momentu. Otázkou je, jak moc má situaci sám pevně v rukou,“ uvažuje v Osobnosti Plus.

„My neustále vnímáme faktor běloruské opozice, tlak Západu, ale nepříliš skloňujeme to nejdůležitější. A to je vliv Kremlu, který je obrovský. Lukašenko se o Kreml velmi často opíral a je nepopiratelné, že bez základní shody zájmů s Kremlem prostě nemůže přežít,“ doplňuje bývalý zpravodaj v Rusku.

Čtěte také

A připomíná Lukašenkovy hry na bělorusko-ruskou „schovávanou“, kdy sám něco z Kremlu získal, pak zas popustil uzdu a následně zas přitvrdil.

„Ale na Kremlu je velmi silně závislý a v momentě, kdy se tam někdo rozhodne, že vidí vedle něj nějakou alternativu, tak ho bez milosti vymění. Tam není absolutně žádný bližší vztah, který by Kremlu neumožňoval Lukašenka vyměnit. Otázkou je, kdo to bude. Kdo bude mít podle Kremlu dostatečný vliv na to, aby Bělorusko mohli dál kontrolovat,“ myslí si novinář Pazderka.

Rozhodně to ovšem nebude nikdo z běloruské opozice. „Nějaká přijatelnější alternativa z okruhu prezidenta, jeho establishmentu, někoho, kdo se možná s Lukašenkem nedávno rozešel, ale je ,klidná síla‘, která tu zemi uklidní. Ale pořád ta stará garda. Nemyslím si, že by byl Kreml vůči Lukašenkovi jakkoli loajální, nebo že by ho miloval.“  

Lukašenko přitvrzuje

Je Lukašenkův režim brutálnější než samotného Vladimira Putina?

Čtěte také

„Záleží na tom, s čím ho srovnáváte. Rusko je obrovská země s různými regiony. Vezměte si, jakým způsobem postupuje Ramzan Kadyrov v Čečensku vůči svým oponentům – a je to přitom součást Ruské federace a děje se to s tichým svolením Kremlu. Je to postup velmi brutální, připomíná Lukašenka. Vcelku se zdá, že Lukašenko teď přitvrzuje, možná ještě víc než Putin v Rusku,“ odpovídá.

Lukašenko má pořád většinu společnosti na své straně. A to neříkám, že dobrovolně. Je to otázka uzavřeného autoritářského režimu.
Josef Pazderka

Jen před pár dny přišla zpráva, podle které soud v Minsku vynesl dlouholeté tresty odnětí svobody nad dvěma čelnými představiteli běloruské opozice. Maryja Kalesnikavová by měla ve vězení strávit jedenáct let a Maksim Znak deset.

„Když vidíte ty nedávné protesty, tak vidíte, že se ve společnosti něco děje. Ale zároveň nesmíte zapomínat, že Lukašenko má pořád většinu společnosti na své straně. A to neříkám, že dobrovolně. Je to otázka celého uzavřeného autoritářského režimu.“

Čtěte také

A pokračuje: „Kdykoliv do Běloruska přijedete, vidíte, na čem je ideologie postavená: je tady čisto, klid, bezpečí, nejsou tady drogy, takže země, která přece funguje. Podívejte se, jak to vypadalo na Ukrajině, kde to oligarchové rozkradli, ale tady to pro vás prezident zajistil. Tuto psychologii lidé zvenčí úplně nevnímají. Řekl bych, že na tom se pak láme i to, že ti, kteří si nějakou alternativu ani nedokáží představit, zůstávají u statu quo. Tedy ne že by se jim to extra líbilo, ale alternativa je pro ně tak divoká, složitá a tak riskantní, že to raději nechají být.“

Únava z Lukašenka je tady

Jde totiž o postsovětskou společnost, která má své letité mechanismy, míní Pazderka:

Čtěte také

„Podle kusých informací, které dostáváme, jsou lidé čím dále víc unavení. Prezident Lukašenko je tam už od 90. let, což je příliš dlouho. Takže únava z ,baťušky‘ (pozn. red. cara), který je už příliš dlouho stejný a dělá ty samé triky, je veliká. Ale jak je v postsovětském prostoru už tradicí, tak se tito lidé až panicky bojí jakýchkoliv větších otřesů a nestability.“

Novinář připomíná, že až donedávna mělo Bělorusko jeden z největších podílů schengenských víz, což znamená, že Bělorusové poměrně často cestovali i do Evropy, ale taky se zas vždy vraceli domů, tudíž emigrace nebyla nijak veliká.

„Tento konsensus se bortí. Do něj se Mariya Kalesnikavová trošku nabourává. Jako někdo, kdo připomíná Alexeje Navalného, tedy takové to ,hlavou proti zdi‘. Odvážně, nenechat se vytlačit.“

Aby státní správa, policisté a armáda pochopili, že existuje reálná, ne nebezpečná varianta vedle Lukašenka.
Josef Pazderka

Celé mu to tak trochu připomíná 70. léta v Československu a dobu normalizace. „I tam je ale většinová společnost pořád příliš pasivní a příliš vnímá tento okruh lidí z opozice jako někoho, kdo rozbije to jejich status quo. A pak kdo ví, co bude.“

Klíčové tak bude, jak se dál zachová státní správa, lidé v armádě či policisté. „Aby tito lidé pochopili, že existuje reálná, ne nebezpečná varianta vedle Lukašenka, který se nebude chtít vzdát a udělá všechno pro to, aby se udržel u moci. A že opozice včetně Kalesnikavové, Cichanouské a dalších představuje reálnou a klidnou variantu. Tam se to bude nejvíce lámat,“ uzavírá Josef Pazderka.

Celý pořad Osobnost Plus najdete v audiozáznamu, ptala se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související