Novinář o líbivých médiích: Něco vědět není zábava, ale namáhavá práce

18. srpen 2014

Jak se za poslední roky změnil svět médií? Určují ještě stále veřejné mínění, nebo už to dělá někdo jiný?

„Televize ztratila svůj vliv. Hrála svoji roli v době, kdy bylo pár kanálů,“ zhodnotil v pořadu Pro a Proti současnou mediální situaci publicista Karel Hvížďala.

Podle něj je současná společnosti příliš roztříštěná, a o dominantní vlivu médií lze mluvit jen v případě malých cílových skupin. „Nejde už ani mluvit o masmédiích. Žijeme v postmasmediální společnosti.“

Hvížďala vidí jednu z příčin současného stavu v české historii.

„Celé české prostředí je zdeformované jednak dvěma totalitami a jednak celým historickým vývojem. Vzory chování ve jménu cti a prestiže jsme zadupali už od Bílé hory. Struktura české společnosti je ve srovnání s Maďarskem nebo Polskem více poškozena.“


Hvížďala: „Média se snaží tvářit, že něco vědět je zábava, ale ve skutečnosti je to namáhavá práce. Člověk potřebuje velkou zkušenost, aby se v té tsunami sdělení zorientoval. Myslím, že proto budou mít prestižní média v budoucnu silnou pozici: normální lidé toto nejsou ochotni dělat, a budou hledat někoho, kdo to udělá za ně.“

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych Hvížďalovo přesvědčení v mnoha ohledech sdílí.

„Nežijeme v úplné blbokracii. Společnost je ale velmi rozdělená, jsou v ní velmi odlišné póly. Česká média nejsou katastrofálně špatná, ale rozhodně nejsou vládnoucí, na to jsou příliš oslabena.“

Výhody ale v současném mediálním stavu komentátor vidí.


Fendrych: „Celý posun, který zažíváme, je výhodný v tom, že nutí lidi více přemýšlet. Více nutí lidi porovnávat si jednotlivé zdroje informací. Je to mnohem náročnější. Pro publikum, které to dělat nechce, je to jedno, ale pro ty ostatní je to mnohem zajímavější. Musí pravdu hledat, a to je základní úkol každého z nás, nejen novináře, ale každého občana.“

Podle Fendrycha má zásadní vliv na práci médií možnost kohokoli se okamžitě, třeba prostřednictvím internetu, vyjádřit k práci novinářů a hodnotit ji.

„Každé noviny a zpravodajský server je vystaven obrovskému tlaku lidí, kteří mohou na internetu hodnotit články. To vás drží trochu při zemi, protože si uvědomujete pro koho píšete, a tomu taky musíte přizpůsobit psaní, to znamená nepsat nic příliš komplikovaného," konstatoval komentátor.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka