Nové technologie pomáhají, ale musíme je hlídat, myslí si kancléř českobratrské církve
Sociální sítě a internet jsou všude, dostávají se i do práce humanitárních a charitativních organizací. S nimi přichází ale i výzva k ochraně před možným zneužitím, podotýká v debatě Vertikály Lenka Pipková, manažerka Oddělení humanitární a rozvojové pomoci Charita ČR.
A nejsou to jen chytré telefony, ale třeba chatboty nebo drony, které jim pomáhají dostat se až do míst těžko dostupných, případně celý terén předem zmonitorovat.
Čtěte také
Manažerka Pipková je také přesvědčená, že rizika spojená s používáním nových technologií se dají potlačit. Předávání informací přes internet je podle ní ale v jejich práci zásadní.
V principu s ní souhlasí i kancléř Českobratrské církve evangelické Martin Balcar, který zároveň upozorňuje na možné zneužití. „Stejným způsobem totiž vzniká i obrovské množství dezinformací, nové technologie jsou prostě dvojsečné,“ myslí si.
„Taková telemedicína je pro humanitární pracovníky jistě skvělý projekt, je ale rolí humanitárních organizací, aby také hlídaly, aby ani telemedicína nebyla zneužívána těmi, kdo chtějí vydělat na utrpení druhých,“ naznačuje kancléř. Má tím na mysli podvodníky, kteří klidně spustí sbírku na pomoc nemocným a potřebným, ale jde o prostý podvod.
Čtěte také
„Nikdo nebude zpochybňovat, že moderní technologie mají obrovskou možnost lidem pomáhat. Jen říkám, že je potřeba vidět jejich limity, takže se musí uhlídat, aby všechny informace byly správné a pravdivé," dodává kancléř Českobratrské církve evangelické.
Celou debatu Vertikály najdete v audiozáznamu, ptá se Eva Hůlková. V audiu nabízíme i magazín s Naděždou Hávovou.
Dozvíte se:
- Katolická církev se „musí stydět a žádat o odpuštění“ za sexuální násilí spáchané duchovními na nezletilých, reagoval papež na vlnu rozhořčení během návštěvy v Belgii.
- V pátek 11. října to bude už 600 let od smrti Jana Žižky. Jaký byl křesťan a čemu věřil? Jak pevná byla jeho víra? Na to odpoví historik Petr Čornej.
- A na oslavy pozve Hana Tonzarová z Církve československé husitské.
Související
-
Václav Malý: Chudí, nezaměstnaní i lidé na útěku. Charita ČR pomáhá už od dob Rakouska-Uherska
Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb. Lidem v nouzi pomáhá již jedno století. Přesto o ní veřejnost příliš neví.
-
Humanitární pomoc v Gaze rozkrádají gangy. I bez bombardování se lidé bojí vyjít, popisuje zpravodaj
Ve stínu války v Gaze se rapidně zhoršuje také bezpečnostní situace na Západním břehu. Na ekonomiku navíc dopadá uzavření hranic pro palestinské pracovníky.
-
Nepřestává mě udivovat, co všechno pro nás dělají mladí Češi, děkuje Ukrajinec Stepko
„Chtěl bych lidem z Česka poděkovat,“ říká Jurij Stepko, který střídavě spolupracuje s Čechy a bojuje na frontě. Poslechněte si Zaostřeno Martina Dorazína.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.