Nová vláda v Německu bude muset být důraznější v prosazování klimatické politiky, čekají experti

24. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zleva  německý ministr financí a kandidát na kancléře za německou sociální demokracii (SPD) Olaf Scholz, spolupředsedkyně Zelených Annalena Baerbocková a Armin Laschet z CDU

Všechny průzkumy před nedělními parlamentními volbami v Německu naznačují vítězství sociálních demokratů (SPD). Ještě před pár týdny přitom první příčka patřila demokratům křesťanským (CDU). Vladimír Handl z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy připouští variantu, že se podaří hladce složit čistě rudo-zelenou koalici – tedy seskupení SPD a Zelených. Nevylučuje ale, že jednání o nové vládě se protáhnou a novoroční projev ještě pronese stávající kancléřka Angela Merkelová.

Přestože nezanedbatelná část elektorátu už má odvoleno korespondenčně, o některých tématech se začalo otevřeněji debatovat až dva týdny před volbami, upozorňuje Handl.

Čtěte také

Nejdůležitější otázkou nadcházejících voleb je podle všeho ekologie a klimatická politika, kterou neopomíjí ani jeden ze zmíněných subjektů. Zatímco CDU a SPD nabízejí cestu pomalého pokroku bez radikálních změn, Zelení jsou v tomto ohledu rozhodnější.

„Přesto všechny politické strany včetně Zelených dostaly od institutu pro ochranu klimatu špatnou známku a jejich programy byly vyhodnoceny jako nedostatečné,“ připomíná host Tématu dne Lukáše Matošky.

Čtěte také

Ať už volby vyhraje kdokoli, nová německá vláda bude muset být v prosazování klimatické politiky důraznější, zatím ale zůstává otázkou, do jaké míry a jaké k tomu bude používat prostředky, domnívá se Handl.

Také ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a bývalý velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák je toho názoru, že velkým tématem bude pro příští politické vedení země ekologie a předpokládá v tomto ohledu na úrovni Bruselu „boj o jádro“. Potřeba také bude utužovat česko-německé vztahy, věří.

Hosty byli:
Václav Jabůrek, zpravodaj v Německu, Český rozhlas
Vladimír Handl, Institut mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Rudolf Jindrák, JUDr., ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, diplomat, bývalý velvyslanec v Německu
Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů České republiky, předseda představenstva společnosti ATAS elektromotory Náchod a.s.

Možných změn ve vnitropolitickém směřování našeho západního souseda se do jisté míry obávají čeští exportéři, přiznává místopředseda jejich asociace Otto Daněk: „U levicově zaměřených stran by to ale paradoxně možná mohlo českému exportu prospět, protože se dá očekávat, že tam bude tlak na mzdy a daně. A to bude samozřejmě negativně ovlivňovat německý průmysl.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu Plus Lukáše Matošky.

autoři: Lukáš Matoška , marz
Spustit audio

Související