Nová slovenská vláda může pohřbít šance prezidentky Čaputové na znovuzvolení, míní sociolog Vašečka

11. květen 2023

Vleklá politická krize na Slovensku vedla prezidentku Zuzanu Čaputovou k rozhodnutí jmenovat úřednickou vládu. Premiérem bude ekonom Ĺudovít Ódor, který slibuje, že zemi dovede k zářijovým předčasným volbám. „Je to uznávaný ekonom, představuje takovou klidnou sílu. Je to poprvé, co bude na postu premiéra člověk maďarské národnosti, v minulosti by to vzbudilo velké emoce, ale dnes ne. To je ta lepší strana mince,“ uvádí sociolog Michal Vašečka.

Ódor do čela kabinetu odchází z funkce viceguvernéra centrální banky a podle Vašečky jde z jeho strany o sebeobětování, protože z následujících zhruba šesti měsíců nemůže vyjít dobře, protože na něj budou útočit opoziční i někdejší vládní strany.

Od nové vlády odborníků prý nelze očekávat žádnou legislativní smršť, ale spíš uklidnění situace a úklid na ministerstvech, které vedli lidé nepřipravení vládnout, nebo ve Slovenské informační službě.

Čtěte také

„Pod sebe si ji do značné míry zabrala strana Jsme rodina, a to mnohým nevyhovuje. Slovenská politika se dostala tam, kde je, i kvůli tomu extrémnímu rozparcelování si státní správy,“ soudí Vašečka.

Kritici namítají, že nová vláda bude vládou prezidentky Zuzany Čaputové. Podle expremiéra Roberta Fica si do ní Čaputová nanominovala své kamarády a bude prý progresivní.

„Používá se to jako urážka, podobně jako slovenští fašisté vymysleli bizarní označení liberální fašista. Připomíná to Orwellův román 1984, kde černá je bílá, válka je mír a fašisti nejsou fašisty. Sem se Slovensko dostalo. Ta vláda není progresivní, jsou v ní i kovaní konzervativci a lidé, kteří dosud neměli nic společného s politikou,“ přibližuje sociolog.

Zničující stabilita

Nová vláda podle Vašečky může pohřbít šance prezidentky Čaputové na znovuzvolení ve volbách, které se budou konat jen pět měsíců po těch parlamentních. „Stále neoznámila, jestli bude kandidovat – a není to mediální hra. Skutečně se rozhoduje, což mimo jiné souvisí s tím, jak je útočeno na ni a její rodinu,“ tvrdí.

Právě Robert Fico prý svými útoky na prezidentku už překročil červenou čáru: „Opakovaně tvrdí, že je americká agentka placená Georgem Sorosem a antislovenská politička,“ popisuje s tím, že mnoho lidí na Slovensku podobným konspiračním teoriím věří.

Čtěte také

Expremiér, jehož strana Smer vede v předvolebních průzkumech, prý navíc zpochybňuje to, že volby budou svobodné, čemuž nevěří 42 procent Slováků. „Jestli po volbách nastane stabilita, tak bude zničující. Pro demokratickou a prozápadní část Slovenska v podstatě neexistuje dobrá varianta,“ zdůrazňuje Vašečka.

Jako méně špatná varianta se mu jeví koalice strany Hlas expremiéra Roberta Pellegriniho s některou z demokratických stran, reálnou možností je ale i koalice Smeru, strany Republika, Slovenské národní strany a hnutí Jsme rodina, která by byla stabilnější, ale také autokratická.

„To, že Slovensko ještě nemá autoritářskou vládu, tak je vlastně štěstí, protože když sledujeme preference lidí, tak půda pro to je do jisté míry vytvořena už dnes,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související