Nová antikoncepce na obzoru

23. září 2010

Základem nového typu antikoncepce by se mohl stát jev, známý jako RNA interference.

RNA interference je proces, kterým buňka potlačuje aktivitu určitých genů. K messenger RNA, která vznikla jejich překladem, se "přilepí" úsek dvoušroubovicové RNA (dsRNA). Celý komplex pak zničí buněčné enzymy. Molekulární biologové z Brigham and Women's Hospital v Bostonu chtějí touto metodou zabránit oplodnění.

Logo

Na glykoproteinové membráně kolem vajíčka (zona pellucida) se nachází protein ZP3, na který se v první fázi procesu oplození navazuje spermie. Geneticky modifikované myši bez tohoto proteinu jsou zcela neplodné. Vědci proto zkusili protein ZP3 vyřadit z činnosti u lidských buněk.

Z etických důvodů ovšem nezvolili vajíčka, ale kulturu ledvinových buněk, které geneticky modifikovali k tomu, aby na svém povrchu nesly protein ZP3. Ke kultuře pak přidali molekuly dsRNA. Buňky podle článku v NewScientist po tomto zásahu snížily expresi proteinu o celých 95%. Vědci nyní plánují další fázi výzkumu, ve které pokusná zvířata dostanou injekci s dsRNA. Pokud by u nich zabránila oplození, je šance, že bychom se ve vzdálenější budoucnosti mohli dočkat zcela nového typu antikoncepce.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio