Nobelovu cenu za fyziku přinesla optická vlákna a snímač CCD
Nobelovu cenu za fyziku přinesla trojici vědců práce v oblasti optických vláken a vynález snímače CCD, který je podstatou digitálních fotoaparátů.
Polovinu Nobelovy ceny za fyziku obdržel britský fyzik Charles K. Kao (1976). Vědec pocházející z Číny je považován za průkopníka v oboru optických vláken, která využívají současná komunikační zařízení. Navrhl technologii jejich výroby a přišel na způsob, jak vést světlo vlákny, aniž by docházelo k velkým ztrátám.
Druhou polovinu Nobelovy ceny za fyziku si mezi sebe rozdělili dva fyzikové ze severoamerického kontinentu - Kanaďan Willard S. Boyle (85) a Američan George E. Smith (79). V roce 1969 v Bellových laboratořích vytvořili první snímač CCD (Charged Coupled Device). Snímač převádí dopadající světlo na elektrický signál, ze kterého pak software zrekonstruuje obraz. Vědci původně chtěli vylepšit jeden typ paměťového registru, ale tato technologie se neuplatnila. Místo toho však přinesla snímače CCD, který zcela změnily svět fotografie. Své uplatnění ale našly i v astronomických dalekohledech a medicínských zobrazovacích metodách.
Všichni tři ocenění vědci už tradičně převezmou Nobelovu cenu 10. prosince - tedy v den výročí smrti Alfreda Nobela, který zemřel roku 1896. Letošní udílení Nobelových cen pokračuje dnes, kdy budou oznámena ocenění za chemii.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor

Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.