Nikdy nevíte, kdy bude váš blízký potřebovat zdravotní péči kvůli covidu, varuje ředitel nemocnice

20. listopad 2020

Nemocnice v Náchodě musela kvůli náporu pacientů s covidem-19 – na přelomu října a listopadu se tam starali až o 155 pozitivních lidí – zavolat na pomoc dobrovolníky a armádu. „Jsou u nás stále, nyní už čtvrtá rotace. Jde o 19 vojáků z 43. výsadkového pluku v Chrudimi. Nejsou to lékaři ani zdravotníci, ale řidiči nebo kulometčíci, kteří pomáhají jako sanitáři. Sami vidí, že pro polohování a transport pacientů je třeba chlapská ruka,“ popisuje ředitel nemocnice Jan Mach.

Výhodou podle ředitele je i to, že vojáci mají více času s nemocnými mluvit také o běžných věcech, na rozdíl od lékařů a sester. Nadále pomáhá také přibližně šedesátka dobrovolníků, kterých se celkem přihlásilo přes dvě stovky.

Čtěte také

Nemocnice se musela potýkat i s nákazou v řadách personálu, onemocnělo 22 lékařů a 170 zdravotnických pracovníků. Kvůli tomu byla postupně odložena veškerá plánovaná péče, ta akutní a ambulantní je ale poskytována v plném rozsahu. Fungují také preventivní a screeningové programy.

„V rámci druhé vlny myslím, že snad máme to nejhorší za sebou. Jestli přijde třetí neví nikdo z nás,“ věří Mach.

Pozor na rozvolňování

Český zdravotnický systém podle Macha epidemii zvládá. Právě to je ale podle něj důvodem, proč tolik lidí situaci zlehčuje. „Pokud bychom se dostali do obdobné situace, jaká na jaře byla v New Yorku, Katalánsku nebo v Bergamu, myslím, že by to povědomí o vážnosti situace bylo větší,“ podotýká.

Čtěte také

„Když jsem včera večer odcházel z nemocnice, tak skrz žaluzie jsem viděl, jak lékaři bojují o život jednoho pacienta. To by měl vidět každý, kdo pochybuje o tom, že situace není vážná a že jde jen o běžnou chřipku,“ dodává.

Mach chválí protiepidemický systém PES, se kterým přišel ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Přál bych vládě, aby mohla dělat co nejmenší změny v opatřeních. Aby to pro veřejnost bylo čitelné a konečně jsme měli nějaký plán,“ tvrdí ředitel.

Dodržujte opatření, která platí, protože nikdy nevíte, kdy se nákaza dotkne vašeho blízkého tak, že bude potřebovat zdravotní péči.
Jan Mach

Zároveň varuje před příliš rychlým rozvolňováním před Vánoci. Pokud lidé nebudou opatření dodržovat nebo bude rozvolněno příliš, může se vrátit negativní trend.

„Dodržujte opatření, která platí, protože nikdy nevíte, kdy se nákaza dotkne vašeho blízkého tak, že bude potřebovat zdravotní péči,“ apeluje Mach.

Ředitel náchodské nemocnice Jan Mach

Upozorňuje i na stále vysoký podíl pozitivně testovaných, který se v náchodské laboratoři stále pohybuje vysoko nad 5 až 10 procenty.

„Virová nálož v populaci je značná a nelze říci, že máme situaci pod kontrolou. Ve školách by se měli testovat minimálně učitelé a možná i na druhém stupni a na středních školách, protože v našem okrese šíření začalo právě tam,“ připomíná s tím, že od studentů se nakazili rodiče a prarodiče, což vedlo k nárůstu hospitalizací.

Je čas na plošné testování populace? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

autoři: Veronika Sedláčková , Michael Erhart
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.