Neznám transsexuála, kterého by uráželo oslovení Dámy a pánové, tvrdí Jiří X. Doležal

20. listopad 2017

V newyorském metru už neuslyšíte oslovení Dámy a pánové. Vedení podzemky je nahrazuje neutrálním Vážení cestující. Stejná změna platí od léta i v Londýně. K těmto opatřením přistupují dopravní podniky s ohledem na sexuální menšiny. Je na čase zvážit podobná opatření také v tuzemsku, nebo jen zbytečně popouzejí většinovou společnost? „Genderově neutrální oslovení v dopravních prostředcích u nás už roky existuje,“ připomněla v pořadu Pro a proti Lucie Zachariášová z organizace Otevřená společnost.

Podle ní jsou opatření v Londýně nebo New Yorku součástí většího balíčku změn, které mají přiblížit hromadnou dopravu cestujícím. „Řeší třeba i lepší informování o zpoždění a podobně.“

„Když se změní oslovování cestujících v dopravních prostředcích, kdybychom to nenafukovali, skoro nikoho se to nedotkne,“ tvrdí aktivistka. „Většina lidí si toho nevšimne, ale menšině to může udělat radost a udělat cestování hromadnou dopravou přívětivějším.“


Když menšině můžeme vyjít vstříc a nic nás to nestojí, jako je tomu v případě hlášení pro cestující, nevidím žádný důvod, proč to neudělat. Lucie Zachariášová

Cílem je umožnit všem osobám bez ohledu na jejich genderovou nebo jinou sebeidentifikaci podílet se na společnosti. „Aby byli do ní byli zahrnuti, tedy aby je společnost nevylučovala, ať už symbolicky oslovováním v hromadné dopravě, ale i konkrétně v povolání nebo odměňování.“

„Když mě začne někdo oslovovat vážení cestující, budu si chvíli zvykat, ale nakonec mi to nepřijde divné. Pokud budeme tento pseudoproblém neustále vytahovat jako něco zásadního pro naší civilizaci, tak si to také začneme myslet. Proto je důležité vnášet do diskuze racionální a nevyhrocené hledisko,“ věří Zachariášová.

Publicista Jiří X. Doležal z týdeníku Reflex považuje změnu za „typicky neomarxistickou hloupost“, která poštve spoustu lidí proti menšinám. „Nemůžeme společnost měnit podle potřeb několika jedinců. Ty musíme akceptovat s veškerou úctou, ale nesmíme podle nich modelovat svět.“

„To, že v naší hromadné dopravě vzniklo původně genderově neutrální oslovení, je náhoda a nic to neznamená,“ míní novinář.


Bez ohledu na to, jak se Zelení rozhodnou oslovovat, budou na planetě pohlaví jen dvě. Zařídila to tak evoluce nebo pánbůh. A i když si odhlasujeme, že s tím nesouhlasíme, tak nám to nebude nic platné. Jiří X. Doležal

Ten říká, že nikdy neviděl transsexuální osobu, která by byla dotčena oslovením Dámy a pánové. „Domnívám se, že jde o uměle vytvořený problém prvního světa a typickou neomarxistickou snahu změnit hlasováním realitu.“

Oslovení Vážení cestující sice nikomu neublíží, ale nastavuje nebezpečný celospolečenský trend. „Vytváříme umělé problémy jako genderová rovnost, a podle nich měníme společnost. Když tento trend začne, tak nebudeme vědět, kde se zastavit.“

„Dnes mají sexuální menšiny veškerý komfort, jsme vyspělá a tolerantní země. Tyto kampaně, které si vymýšlejí sluníčkáři, povedou jen k tomu, že se většinová společnost na menšiny naštve,“ předpovídá Doležal.

autoři: ves , oci
Spustit audio