Neziskovky se vymkly kontrole, Člověk v tísni vymývá dětem mozky, tvrdí Volný (SPD)

8. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Člověk v tísni zahájil novou etapu prostoru Langhans v centru Prahy
0:00
/
0:00

Neziskové organizace mají podle plánu vlády přijít o tři z celkem čtrnácti miliard korun. Ministryně financí Alena Schillerová ale uklidňuje, že o peníze nezkrátí organizace pomáhající handicapovaným lidem, starším či sociálně slabým. Premiér Andrej Babiš (ANO) zase nechce sahat na dotace pro sportovce.

„Šetřit na neziskovkách a občanských aktivitách je velmi nemoudré, společensky i ekonomicky. Dobrovolníci za rok 2016 odpracovali 45,6 milionu hodin, to je práce za více než 5,5 miliardy korun,“ uvádí poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková.

Za nehospodárné neziskovky může především zadavatel projektů, tedy stát, tvrdí expert

Martin Šimáček

Nejvýše postavení čeští politici pochybují, jestli jsou finance směřující na fungování neziskových organizací vynaložené správně. V Česku působí 130 tisíc neziskovek, na jejich činnost šlo vloni skoro 18 miliard korun, z toho třetina na sport, kde se největším příjemcem dotací stala tuzemská fotbalová asociace. Je nutné, aby bylo hospodaření neziskového sektoru podrobené důkladné revizi?

Připomíná, že největší objem dotací plynul do sportu, sociální oblasti a vzdělání. Zbytek, kam mohou spadat organizace zabývající se lidskými právy nebo ekologií, se pak pohybuje v řádu jednotek procent.

„Souhlasím, že je třeba stanovit kritéria a kontrolovat, jak se nakládá s veřejnými penězi. Ale to neznamená, že zlikvidujeme celý sektor,“ zdůrazňuje místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku.

Sociální demokracie neziskový sektor vždy podporovala. Když chceme šetřit, tak musíme šetřit někde jinde.
Alena Gajdůšková

Liberální novofašismus

„Rozlišujeme veřejně prospěšné organizace – sport, kultura, dobrovolní hasiči, pomoc seniorům a handicapovaným – a pak je tu druhá skupina, které se zastává paní Gajdůšková, a to jsou organizace s politickým programem nebo s politickou divizí,“ reaguje poslanec Lubomír Volný (SPD).

Když byla ČSSD ve vládě, vytvořila si sektor štědře dotovaný ze státních peněz, který propagoval politiku v sociálnědemokratickém duchu.
Lubomír Volný

Problém má například s aktivitami organizace Člověk v tísni. „Politicky se vyprofilovala ve směru tzv. liberální demokracie, kterou já osobně označuji za liberální novofašismus, která dětem na základních a středních školách vymývá mozky,“ tvrdí Volný.

„Člověk v tísni chodí do našich škol a vyučuje děti, co podle něj jsou dezinformace. Nikdo jim nedal pravomoc k tomu, aby oni určovali, co je dezinformace a co ne,“ upřesňuje. „Sektor neziskovek se vymkl kontrole, nežijeme v tržní ekonomice, ale dotační a neziskové,“ dodává poslanec.

SPD podle Volného nepodpoří plošné škrty v neziskovém sektoru, šetřit ale bude chtít právě na organizacích s politickým programem. Tyto peníze by se pak měly vrátit občanům prospěšnějším způsobem.

Spustit audio

Související