Nevíte, co v létě s dětmi? Vezměte je do galerie! Nabízíme přehled 10 obrazů ve světových muzeích, které se jim zaručeně budou líbit

Britský konceptuální umělec Jake Chapman řekl, že brát děti do galerie je absolutní ztráta času. Výtvarný kritik anglického deníku Daily Telegraph Martin Gayford nesouhlasí a navrhuje deset uměleckých děl, které by se mohly líbit každému dítěti.

Ach, ty letní prázdniny – šest až osm dlouhých, prázdných týdnů, které musí rodiče zaplnit zábavnými akcemi, které pokud možno rozšíří duševní obzor jejich dětí.

Jake Chapman z oblíbené tvůrčí dvojice bratří Chapmanů si však nemyslí, že by se s nimi měli za tímto cílem vydat do zrovna do galerie. Výtvarník poněkud nadutě prohlásil, že jen velmi namyšlení rodiče mohou předpokládat, že děti pochopí tak složité umělce, jako byl americký abstraktní malíř Jackson Pollock.

Ale zdaleka ne všichni mají stejný názor. Mluvčí londýnské Národní galerie řekla, dětem návštěva v některé galerii velmi prospěje, rozšíří jejich rozhled, může u nich rozvíjet zvídavost a zvědavost na svět, podpoří jejich tvořivost a podnítí schopnost vyprávět zajímavé příběhy. Výtvarný kritik Martin Gayford na stránkách Daily Telegraphu rovnou doporučil deset uměleckých děl, která podle něj zaujmou každé dítě.

V londýnské Národní portrétní galerii visí obraz italského renesančního malíře Paola Ucella Svatý Jiří a drak. Dětem, které se hodně ztrácely ve světě Harryho Pottera, by se tento výjev mohl líbit, protože je tu snadno srozumitelný příběh, odvážný hrdina, krásná princezna a strašlivá obluda. Je to poněkud zvláštní a trošku děsivé – drak má světcovo kopí zapíchnuté v oku a princezna drží příšeru na provázku – ale děti mají často rády takové věci.

Hieronymus Bosch: Zahrada pozemských rozkoší

V Národní galerii v Londýně je k vidění Ústup jízdy od horské pevnosti od holandského malíře Philipse Wouwermanse. Tento obraz bude asi zajímat hlavně malé chlapce a mohl by je zabavit na dlouhou dobu. Jsou tu zbraně, dým, akce, fantastické podrobnosti a různé dílčí epizody, takže se vaše děti mají na co dívat. Možná se zastaví, když budou probíhat celou galerií, a mohou si obraz v klidu užít.

Lesní požár od Piera di Cosimo najdete v oxfordském Ashmoleově muzeu. Většina dětí má ráda zvířata. Je to všudypřítomná a dlouhá láska. Psycholog David Foulkes, který psal o dětských snech a vývoji vědomí, zjistil, že 61 % snů u dětí mezi třetím a pátým rokem je o zvířatech. Překrásný a snivý obraz italského renesančního malíře by vaše děti měl zaujmout, když zjistí, že některá zvířata mají malé lidské obličeje.

Pozoruhodný je Račí telefon od surrealisty Salvadora Dalího v londýnské galerii Tate Modern Tato velmi legrační výtvarná hříčka by měla na tváři vašeho dítěte vykouzlit úsměv. Raci, kteří jsou něco jako malé obludy, už zajímají děti velmi dlouho. Ty větší, kteří už možná vědí o račích šatech zpěvačky Lady Gaga, které zřejmě inspiroval tento telefon, si možná obraz oblíbí z tohoto důvodu.

Pryč od hejna od současného britského výtvarníka Damiena Hirsta je na pohled idylická soška vystavená londýnské galerii Tate Britain. Autorův Nakládaný žralok v newyorském Metropolitním muzeu by mohl vaše děti dost vyděsit, ale toto jehně je dojemný tvor zachycený v mírném pohybu, tajemně vyvážený mezi životem a smrtí. Dítěti se může toto umělecké dílo líbit stejně jako výlet do londýnského Přírodopisného muzea.

Pieter Brueghel starší, Dětské hry, 1560

Podívejte se na Geparda a jelena se dvěma Indy od George Stubbse v galerii města Manchesteru. Téma vychází ze skutečného příběhu geparda, kterého se pokoušel vévoda z Cumberlandu vycvičit k lovu. K vévodově žalu jelen odrazil gepardův útok a rozhodl se změnit přirozený běh věcí, takže nakonec on honil geparda. Je to překrásný obraz obou zvířat, podaný s vřelým citem pro živé bytosti.

Portrét královny Alžběty I. v hermelínu, připisovaný Nicholasi Hilliardovi, je v zámku Hatfield v hrabství Hertfordshire. Anglické děti se hodně učí o dynastii Tudorovců, takže je pravděpodobné, že o nich budou něco vědět. Ale i kdyby nevěděly, mohl by je zaujmout královnin komplikovaný a velmi zvláštní šat.

Peklo ze Zahrady pozemských slastí od nizozemského renesančního moralisty Hieronyma Bosche je plné bizarních fantazií, které mají děti obvykle velmi rády. Rodičům může připadat dost těžké vysvětlit i velmi bystrým dětem některé zvláštní podrobnosti, protože obraz je dodnes záhadou i pro historiky umění. To by vám však nemělo zabránit v návštěvě muzea. Výjev, který uvidíte v madridském Pradu, působí fantasticky a strašidelně. Na obraz navazují omalovánky Hieronyma Bosche, které jsou v muzeu k mání.

Dětské hry od Pietera Bruegela staršího jsou ve vídeňském Uměleckohistorickém muzeu. Obraz je svým způsobem encyklopedii dětských her v 16. století. Některé z nich by mohly děti poznat, protože se hrají i dnes – uprostřed obrazu skáčou děti roznožkou přes hřbet sehnutého spoluhráče. Vidíte je na reprodukci? Obraz vypadá jako ilustrace, což nás nepřekvapí, protože řada ilustrátorů se nechala inspirovat velkými mistry.

Golconda, kterou namaloval belgický surrealista René Magritte, je v Menilově sbírce v texaském Houstonu. Podivnost toho obrazu, na němž z nebe padají místo kapek deště muži s buřinkami na hlavě, i jeho smrtelně vážná komika by mohla uchvátit představivost vašeho dítěte a možná i tu vaši.

Zpracováno ze zahraničního tisku.