Nesuďme člověka podle věku, ale především podle toho, co umí, vyzývá ředitelka Alternativy 50+
Najít si práci v předdůchodovém věku není jednoduché. Lidé nad 50 let čelí na trhu práce stereotypům. Prý jsou nepotřební, málo vydrží nebo nejsou schopní naučit se nové věci. Upozornit na to chce kampaň Alternativy 50+, která začíná dnes.
Ředitelku obecně prospěšné společnosti, socioložku Lindu Sokačovou překvapuje při jednáních se zaměstnavateli, jak silné stereotypy stále jsou.
„Nejvíce pomáhá to, když zaměstnavatelé potřebují nějakou konkrétní pozici. Potom stereotypy přestávají uplatňovat a začínají spíš hledat člověka, kterého skutečně potřebují, ale bohužel to bývá až v těch posledních okamžicích,“ řekla v našem ranním vysílání.
Podle Sokačové lze stereotypy změnit vzdělávacími programy nebo diskusemi o tématu. Souhlasí také s názorem Evropské komise, že v oblasti zaměstnávání starších lidí má co dohánět.
„Nejde jen o výši nezaměstnanosti lidí starších 50 let, ale také o to, že ti lidé bývají nezaměstnaní dlouhodobě a nové zaměstnání se jim hledá opravdu špatně,“ dodala ředitelka Alternativy 50+.
Jak míní, člověka nemůžeme soudit podle jeho věku, ale především podle jeho individuálních schopností a dovedností: „Někdy nepotřebujeme jenom tu dravost mládí, ale i zkušenost. A je potřeba podle toho i vybírat.“
Kampaň je určena nejen pro zaměstnavatele, ale i pro lidi, kteří se potýkají s věkovou diskriminací a porušováním pracovněprávních podmínek. Ti se mohou obrátit na Alternativu 50+, která nabízí bezplatnou pomoc.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.