Nesrozumitelná hesla, říká o tzv. 15 opatřeních expert na sociální inkluzi Šimáček
Současná koaliční vláda údajně nepřipravuje zákon o sociálním bydlení, i když s ním počítá v programovém prohlášení. Místo toho kabinet ANO a ČSSD pracuje na 15 opatřeních, která mají normu nahradit. Je takové řešení dostatečné?
„Soubor 15 podnětů nenahrazuje zákon o sociálním bydlení... Je ale také částečně zaměřen na lidi v hmotné nouzi,“ uvedla v pořadu Pro a proti Linda Sokačová pověřená řízením odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí ministerstva práce a sociálních věcí.
Ta si nemyslí, že by soubor opatření mohl zásadně zhoršit situaci dotčených lidí. „Diskutuje se o úpravě systému sociálních dávek na bydlení... Tyto změny jsou ale podmíněny analýzami. Pokud se budou dělat změny v dávkovém sytému, je nutné mít i změny v oblasti bytové politiky.“
Zákon o sociálním bydlení je velmi politická otázka. V současné době se diskutuje o zákonu o dostupném bydlení... Zákon o sociálním bydlení je ale v diskuzi. To, jestli se dostane do plánu legislativních prací vlády, se ukáže v letošním roce.
Linda Sokačová
Stát nemůže financovat nevhodné bydlení, jako jsou ubytovny nebo byty, upozornila úřednice. „Proto 15 podnětů obsahuje i požadavek, aby pronajímatelé poskytovali kvalitní a důstojné bydlení s funkčními okny, dveřmi, vodou a podobně.“
„Není vhodné utnout podporu lidí v ubytovnách, ale je potřeba jednat s těmi, kteří ubytovny provozují, aby dodržovali zákony... Obce mají už dnes povinnost pracovat s lidmi v hmotné nouzi. Ta povinnost tu je a máme zkušenost, že obce s lidmi i pracují,“ shrnula Linda Sokačová.
Opatření mohou spíše uškodit, tvrdí expert
„Těch 15 opatření nenahrazuje zákon o sociálním bydlení. Navíc mohou uškodit a uškodí lidem ve vyloučených lokalitách,“ věří ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček.
Podle něj opatření spíše vytlačí lidi z trhu s bydlením a nenabídnou jim alternativu, čímž jim vlastně ještě uškodí... „Problém mnoha z 15 bodů je ten, že jsou nesrozumitelné. Jsou to hesla, a my nevíme, co se za nimi skrývá.“
Máme přibližně 120 tisíc lidí v bytové nouzi, z toho 60 tisíc z nich v nouzi akutní. Je tady velký počet těch, kteří se bez sociálního nebo veřejného bydlení neobejdou, a já nevidím, že by vláda spěchala s přípravou normy... Není ospravedlnitelné, že se řekne, že jde o politickou věc.
Martin Šimáček
Ředitel připomněl, že Česká republika patří mezi země s nejdražším bydlením a zároveň nenabízí sociální bydlení. „Také český fenomén ubytoven je unikátní, protože sociální politiky na Západě fungují s principy sociálního bydlení.“
„Česko si vyrobilo problém tím, že špatně pracovalo s obecním a státním bytovým fondem, byly dostupné dávky, ale s jejich propadem začaly ubytovny narůstat,“ konstatoval Martin Šimáček.
Související
-
Nejchudší potřebují systém sociálního bydlení a kvalitní sociální práci, říká Martin Šimáček
V Česku přibývá měst a obcí, které zavádějí tzv. bezdoplatkové zóny. Noví nájemníci v nich nemají nárok na doplatek na bydlení. Doplácejí na ně nízkopříjmové skupiny.
-
Asociální první republika? Uzákonila osmihodinovou pracovní dobu, podporovala sociální bydlení
První republika trvala dvacet let. Více než padesát let pak trvalo období, kdy byla nejen zpochybňována, ale také odsuzována... Jak to bylo doopravdy?
-
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo zpřísnění podmínek pro přídavky na bydlení
Radní Ústeckého kraje a někteří starostové požadují od vlády přísnější opatření proti obchodu s chudobou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka