Nepředvídatelnost soudního rozhodování v závažné finanční kriminalitě je značná, kritizuje advokát
Vznikla Společnost na obranu nespravedlivě stíhaných (SONS). Hodlá se zastávat těch, kterým by mohl tuzemský justiční systém uškodit. Za iniciativou stojí například bývalý disident Jan Urban, advokát a někdejší ministr spravedlnosti Jan Kalvoda nebo bývalý pražský vrchní státní zástupce Stanislav Mečl. Je třeba tímto způsobem dohlédnout na práci české justice?
„Nepředvídatelnost soudního rozhodování v České republice, zejména ve věcech závažné finanční kriminality, je značná,“ uvedl v pořadu Pro a proti advokát Stanislav Mečl a jeden ze zakladatelů SONS.
Podle něj v řadě případů dochází i v důsledku nižší erudice orgánů činných v trestním řízení k přehmatům.
„Naším cílem rozhodně není vyvolávat jakékoli spory se státními zástupci nebo soudci. Smyslem je skutečně jen pomoci v těch věcech, ve kterých subjektivně cítíme nespravedlnost i vlastní možnost pomoci.“
Česká justice vnímá společenskou objednávku po tom, aby se závažné trestné činy skutečně stíhaly, ale to musí jít ruku v ruce s tím, aby tyto orgány rozuměly problematice, kterou posuzují, aby rozhodnutí byla věcně správná a spravedlivá.Stanislav Mečl
Zástupci SONS se setkávají s tím, že veřejná žaloba, byť disponuje důležitými a rozhodujícími důkazy, je často soudu nepředloží, ani s nimi neseznámí obviněné. „Obhajoba pak nemá dostatek možností, jak se k těmto důkazům dostat, prezentovat je u soudu, a to je také důsledek vadného a nespravedlivého rozhodnutí.“
„Soudní rozhodnutí nejsou opřena o dostatečnou erudici, nejsou projednávány všechny důkazy potřebné ke spravedlivému rozhodnutí,“ shrnul advokát.
Prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová vítá kritiku, pokud bude věcná a objektivní. „Přijímáme všechny podněty, které poukazují na nedostatky v soudním řízení nebo v soudnictví, a zabýváme se jimi.“
Jestli je nějaký citelný nedostatek v našem systému, tak je to dostupnost právní pomoci. Je velkým deficitem, že u nás nemáme zákon o bezplatné právní pomoci, takže pokud se SONS snaží vykrývat i tento nedostatek, tak k tomu nemám žádné negativní hodnocení.Daniela Zemanová
„Pokud se Společnost pro obranu nespravedlivě stíhaných na Soudcovskou unii obrátí s nějakým zobecnitelným problémem, který by bylo třeba řešit, budeme za něj rádi a budeme o něm rádi diskutovat.“
Zemanová připouští, že česká justice má své problémy, ale na ně prý sama Soudcovská unie upozorňuje. Také souhlasí, že odborná konzultace v případě komplikovaných případů dnes chybí.
Pokud mají státní zástupce, policista nebo soudce dobře rozhodovat, tak opravdu musí být odborně vzděláni, případně musí mít k dispozici odbornou pomoc. „Lidé, kteří se ekonomické kriminalitě věnují, jsou velice dobře připraveni. Státní zástupci a soudci sami volají po tom, aby měli k dispozici odborníky, kteří by jim mohli poradit a na které by se mohli obrátit.“
„Pomoc a vyšší odbornost by byla na místě, v tom se shodneme… Soudci i státní zástupci na to upozorňují a žádají ministerstvo spravedlnosti, aby jim pomohlo,“ uznala jednu z kritických připomínek SONS Daniela Zemanová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.