Neomezená data v Česku brzdí nedostatečná infrastruktura? To je stokrát omílaná pohádka a nepravda, zlobí se bývalý náměstek Malý

1. březen 2019

Proč tady pořád za internet a mobilní data platíme tak velké peníze? Je správným krokem nejnovější návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo České pirátské strany na zjednodušení změny mobilního operátora? Otázky pro hosta Interview Plus Ondřeje Malého.

Bývalý náměstek ministryně průmyslu a obchodu, bývalý člen Rady Českého telekomunikačního úřadu nebo i bývalý vládní koordinátor digitální agendy Ondřej Malý si nemyslí, že by polistopadové vlády tady zaspaly. „Telekomunikace nikdy nebyly pro nikoho politickou prioritou. Teď se zdá, že se to lehce obrací… Ono vlastně někdy není pozdě začít,“ říká s narážkou na poslední premiérovy aktivity.  

Ondřej Malý

Český trh je třeba rozdělit na služby pro domácnosti a pro firmy, korporace, státní správu a „vše, co jde velmi zjednodušeně nazvat jako IČaři. Tento trh funguje velmi dobře. Jsou tam relativně hodně dobré ceny za relativně hodně dobré množství služeb.“

Trh je tak velmi nevyvážený a slevy pro firmy se tak prý často blíží i 90 % oproti ceníkovým cenám. „Trh je ospalý, protože operátoři dobře vědí, že nějaké přetahování o zákazníka ani nemá smysl. Když tady máte dvouleté smlouvy, tak taky víte, že v jeden měsíc bude průměrně k dispozici 1/24 celého trhu. Takže je pro ně levné ochránit si vlastní zákazníky, zároveň ale relativně drahé získat nějaké nové… Důsledky pak pociťujeme na svých peněženkách,“ vysvětluje.

Asociace operátorů a pohádky

Ondřej Malý rozporuje i nedávné prohlášení ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda, který docela nedávno prohlásil, že sice máme dražší data, ale taky kvalitnější sítě.

Bezpečnostní rizika by měli zhodnotit i telekomunikační operátoři, zdůrazňuje Ondřej Malý

Bývalý člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý

Chceme, aby sítě v Česku a potažmo EU běžely na hardware, jehož vývoj by probíhal v Číně, která není naší spojeneckou mocností? To je otázka, kterou by si měli především klást politici. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to naznačuje bývalý člen rady Českého telekomunikačního úřadu Ondřej Malý. A právě telekomunikační operátoři podle něho hrají důležitou roli.

„My naštěstí máme k dispozici čísla, která říkají jinou story. Po roce 2013, kdy se tady začaly stavět sítě 4. generace, poměr investic nijak zásadně na výnosech operátorů nevzrostl. Takový rakouský T-Mobile investuje do svých sítí víc než český T-Mobile, a jejich ceny jsou tam nižší. Tady máme opravdu kvalitní síť, ale v jiných zemích EU taky. Zato data jsou tam dramaticky levnější než v ČR. A dramaticky kvalitnější není ani síť polského T-Mobile… Pan Grund má své představy, já ale data, která si zadali samotní operátoři.“

Za další pohádku pak Malý považuje i tolikrát opakované informace, podle kterých neomezená data v ČR brzdí nedostatečná infrastruktura. „To je pohádka a velká nepravda. Operátoři do pevné infrastruktury za poslední léta investovali miliardy, ale jsou to hlavně malé, regionální české firmy, které je staví. Často se vám dnes stane, že v severočeském městě můžete mít několikanásobně kvalitnější připojení než ve vilové čtvrti někde v Praze.“

Ředitel Vodafone nedávno řekl, že k tomu, aby tady bylo robustní pokrytí domácností, potřebuje hlavně rozvoj pevných sítí. „To je úplný nesmysl,“ kontruje Malý. „V ČR má 60 % domácností přístup k internetu s rychlostí 100 MB a víc a 89 % domácností o rychlosti 30 MB a víc. Nevím, co ředitel Vodafonu víc chce. Navíc, když teď kupuje UPC, který do 1,5 milionu českých domácností natahal infrastrukturu bezproblémově schopnou velkých rychlostí. Tohle bude mít k dispozici už za pár měsíců,“ dodává. 

Nová legislativa? Proč ne...

V posledních dnech se Piráti i hnutí ANO rozhodli konat a chtějí začít jednat o snížení zátěže pro běžné spotřebitele. Chtějí snížit smluvní poplatek při odstoupení od smlouvy ze stávajících 20 % částky zbývajícího závazku na 5 %, nebo zrychlit a usnadnit přechod mezi operátory. Co na to říká Malý?

Operátoři věří v rychlejší rozšiřování a modernizaci svých sítí, pomoci jim v tom má zákon

Dělníci přetváří opuštěné koupaliště v Horním Jelení na rybník

České asociace elektronických komunikací se na novele zákona zabývající se danou problematikou podílela a následně se účastnila i její konzultace.

„Pokud dlouhodobé úvazky ztratí na své atraktivitě, nebo pokud bude snazší a levnější operátora opustit, pak bude i operátor dávat nabídky lepší.“ Nebude si tak moc chránit jen tu svou 1/24 trhu, ale otevřený bude celý trh.

Důležitější než zrychlení přechodu k jinému operátorovi z dnešních 10 na 2 dny, je usnadnění celého aktu. Pomohlo by, kdybyste mohli zajít jen za jedním a ten by za vás zařídil vše potřebné. Dnes obíháte se smlouvami oba operátory, což je zbytečně složité.  

Základní problém minulosti je pak prý ve zrušení samostatného ministerstva informatiky (2003−2007). „Byla to velká chyba. Pokud totiž jinde v Evropě podobný úřad funguje, postupuje modernizace a digitalizace, a to i ekonomiky, daleko rychleji a s elánem,“ uzavírá telekomunikační odborník.

Víc si poslechněte v audiozáznamu Interview Plus Michaela Rozsypala. 

autoři: Michael Rozsypal , lup

Související