Není to sprint, ale maraton. Slevte z nároků a nepřehlcujte se zprávami, radí psycholog do roku 2021

31. prosinec 2020

Klinický psycholog Jan Kulhánek do nového roku doporučuje mediální a informační dietu. „Nepřehlcovat se zprávami. Důležité je mít přehled, ale nesledovat to pořád a vybírat si zdroje – pokud možno v tomto směru nevyužívat jako zdroj relevantních informací sociální sítě.“ Rodinám, které v lednu čeká další lockdown, radí ubrat v nárocích a rozložit si síly. „Není to sprint, ale maraton.“

Lidé by se teď měli podle Kulhánka zaměřit hlavně na důležité věci jako je starost o rodinu, o sebe sama nebo svou práci. Radí třeba otevřít novou knihu – zkrátka pozornost rozptýlit a nesměřovat ji jen ke sledování čísel, která jsou relevantní hlavně pro odborníky.

Čtěte také

Přiznává ale, že to pro někoho může být nadcházející leden složitý. „Může to být stres. Pokračuje sociální distanc, to může být pro děti a zejména jedináčky náročné. Nebo pro rodiče, kteří jsou doma na home office a děti ještě nejsou dost samostatné.“

Kulhánek proto radí: „Pro každou rodinu je to jiné, ale pokuste se vzpomenout, co nejlíp fungovalo v minulých lockdownech. Někdy pomůže na straně rodičů ubrat trochu v nárocích nejen na školní známky dětí, ale i třeba na perfektně naleštěnou domácnost nebo vyváření mnoha teplých chodů za den.“

Zásadní je důvěra

„Málokterá změna, která je rychlá, je ale zároveň trvalá,“ hodnotí uplynulý rok a změny, které přinesl, ředitel Sociologického ústavu Akademie věd České republiky Tomáš Kostelecký. 

Čtěte také

„Lidé ztratili možnost setkávat se tváří v tvář, museli omezit kontakty a přešli víc do online prostoru. Při první příležitosti, kdy to půjde, se to ale budou snažit vrátit zpátky,“ myslí si sociolog, který dlouhodobou změnu v tomto směru neočekává.

Kostelecký má ale za to, že si lidé s koronavirovou pandemií uvědomili, jak důležitá je možnost spolehnout se v případě nouze na rodinné známé a komunitu, v níž žijeme. „Uvědomili si, že když jde do tuhého, dokážou si nějak pomoct, i když instituce nefungují tak, jak by si představovali.“

Pro fungování společnosti je podle něj zásadní důvěra. „Je důležité, jak moc si vzájemně důvěřujeme a jak moc důvěřujeme institucím. Spousta věcí, které se zdají být jednoduché, jsou bez důvěry složité a naopak. Pokud důvěra mezi lidmi a institucemi je, tak jde spousta věcí dělat daleko rychleji.“

Češi a solidarita

David Procházka se společnosti Donio.cz, která se zabývá organizováním dobročinných finančních sbírek, hodnotí Čechy v otázce solidarity kladně.

Hosty byli:
David Procházka, Donio.cz
Tomáš Kostelecký, sociolog, ředitel Sociologického ústavu Akademie věd České republiky
Jan Kulhánek, klinický psycholog

„Jednorázově jsme schopni podpořit opravdu skvělé věci,“ tvrdí a jako příklad uvádí jarní sbírku na pořízení plicních ventilátorů, kdy se za jediný den vybralo 14 milionů korun.

Že by se chování českých dárců od jara do podzimu zásadně proměnilo, se nedomnívá. Uznává ale, že v průběhu druhé vlny pandemie zaznamenal i negativní komentáře na vrub sbírkových akcí.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Šárky Fenykové.

Spustit audio

Související