Nemocnice v Mosulu vstaly z trosek, základní věci ale chybí, říká zdravotnice

Jitka Kosíková

S Lékaři bez hranic pomáhala na několika zahraničních misích, naposledy letos v létě v iráckém Mosulu. Tedy ještě během bitvy, kterou o baštu Islámského státu sváděly Irácké jednotky. Zdravotní sestra Jitka Kosíková vedla zdravotnický tým Lékařů bez hranic složený z místních i zahraničních spolupracovníků, celkem asi 150 zdravotníků. „Předem dostáváme informace o tamní situaci, realita je ale jen těžko představitelná,“ přiznává.

Jedním z jejích hlavních úkolů bylo zmapovat zdravotnická zařízení ve městě. „Cestovala jsem po Mosulu a navštěvovala nemocnice. V jedné jsem viděla fotku, jak vypadala po příchodu lékařů a jak vypadá nyní. Byla to proměna ze spálené budovy na krásnou nemocnici. Během pár měsíců,“ přibližuje.

Nadšení ale nemohlo nahradit chybějící materiál. Nešlo používat například ani jinak funkční rentgen, protože zcela chyběly filmy. Buďto nebyly vůbec k dostání, nebo chyběly peníze. „Zpravidla fungovala jen část nemocnice. Stačilo ale projít chodbou a byli jste v troskách,“ popisuje. Podívejte se na celý rozhovor na videu: