Německo-turecké vztahy jsou opět na bodu mrazu, důvodem je návštěva vojenské základny

16. květen 2017

Ankara zakázala několika německým poslancům navštívit vojáky spolkové armády na letecké základně Incirlik v jižním Turecku. Berlín teď prověřuje, jestli bude možné vojáky přeložit do jiné země na Blízkém východě. Informuje o tom švýcarský list Neue Zürcher Zeitung.

Návštěva německých poslanců v Incirliku byla naplánována na úterý 16. května a Turecko ji neoficiálně zrušilo už před několika týdny. Oficiálně o tom Ankara informovala německé ministerstvo zahraničí až v sobotu. Jako důvod uvedla, že Německo poskytlo azyl tureckým vojákům, které Ankara stíhá v souvislosti s loňským pokusem o převrat. V reakci na zákaz návštěvy Berlín zvažuje možnost, že své vojáky přeloží do jiného regionu.

Na základně Incirlik působí asi 260 německých vojáků, kteří mají k dispozici stíhací letouny Tornado a letecký tanker. Vojáci se v rámci mise NATO podílejí na náletech na pozice takzvaného Islámského státu v Sýrii a Iráku, píše list a pokračuje.

Situace se po roce opakuje

Podobná situace, kdy Ankara několik měsíců bránila návštěvě německých představitelů v Incirliku, nastala v loňském roce. Jako důvod tehdy Turecko uvedlo, že spolková vláda v červnové rezoluci uznala vyvražďování Arménů v Osmanské říši jako genocidu. Ankara tvrdí, že nešlo o genocidu, ale o smrt několika set tisíc lidí v důsledků zmatků způsobených nutností řešit problém kolaborace Arménů.

K dalšímu vyhrocení turecko-německých vztahů přispěl zákaz vystupování tureckých představitelů ve Spolkové republice, kteří chtěli bojovat o přízeň Turků žijících v Německu před referendem o změně turecké ústavy. Současný postoj Ankary tak vztahy obou zemí ještě více vyostřuje. Mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert se k současnému postoji Ankary pro německý list Süddeutsche Zeitung vyjádřil následovně: „Musí být samozřejmostí, že představitelé zemí smějí navštěvovat své vojáky v zahraničí. Spolková vláda se proto bude snažit, aby Ankara návštěvu povolila. Ovšem v hledáčku máme i jiné oblasti, kde bychom mohli naše vojáky umístit,“ řekl Seibert.

Deník Neue Zürcher Zeitung pokračuje, že německé ministerstvo obrany prověřuje náhradní lokality v Jordánsku, Kuvajtu a na Kypru. Konečné rozhodnutí má podle údajů ministerstva padnout během několika příštích týdnů. Za nejideálnější zemi pro přesun svých vojáků Berlín považuje Jordánsko, uzavírá švýcarský list.

Logo

Podle Německa je postoj Ankary nepřijatelný

Německý regionální deník Mannheimer Morgen zveřejnil rozhovor s předsedou Německé obranné komise Karlem Alfredem Lamersem. Lamers v něm uvedl, že postoj Ankary k návštěvě německých poslanců na základně Incirlik je nepřijatelný.

„Spolková armáda je podle německých zákonů podřízena parlamentu, proto je nezbytné, aby poslanci měli možnost jednotky navštívit přímo v místě působení a mohli se tak přímo informovat o jejich činnosti,“ řekl Lamers a dodal, že na konci května se zúčastní parlamentního shromáždění členských zemí NATO v Gruzii a situaci tam bude řešit.

V případě, že by Turecko svůj názor nezměnilo, dá Berlín jasně najevo, že Ankara překročila všechny meze. Jednou z možností je podle Lamerse přemístit německé vojáky do Jordánska. „S Jordánskem jsme o tom už začali jednat a bylo by to možné. Přesun jednotky by trval asi osm týdnů, protože se nejedná pouze o několik stíhaček, ale o celou vojenskou výbavu. Celý přesun by bohužel omezil boje s takzvaným Islámským státem,“ dodal Lamers pro německý deník Mannheimer Morgen.

autor: rer
Spustit audio