Několik vět. O textu, který v létě 1989 ukázal sílu občanské společnosti
Jedním z důležitých projevů občanské nespokojenosti s komunistickým režimem v roce 1989 byla v létě toho roku petice Několik vět. Pozadí jejího vzniku a zejména pak to, co pro společnost znamenala, přibližuje dokumentární pásmo Jana Sedmidubského.
Související
-
Několik vět. Prohlášení, které v létě 1989 posunulo dějiny
REPRÍZA | Byl to text na stránku, 458 slov. Přesto provolání Několik vět přispělo k pádu komunistického režimu v Československu.
-
Červen 1989: Podepsala přeci i Hanka Zagorová. Co znamenala petice Několik vět?
Desítky let zdánlivě neotřesitelné mocenské postavení československých komunistů v 80. letech minulého století postupně sláblo. Vlivem změn sílilo i opoziční hnutí...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.