Někde budou lidé volit ve stanu, jinam dodáme členy volebních komisí, přibližuje ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra pracuje na to, aby se od pátku do soboty skutečně konaly krajské volby. A to navzdory tomu, že týden před tím zasáhly Česko silné povodně. „Snažíme se poskytnout takovou podporu, aby voliči, byť bez nálady, měli možnost navštívit volební místnost a najít tam volební schránku,“ zdůrazňuje ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec pro Speciál Plusu a Radiožurnálu.
Co je z vašeho pohledu ředitele odboru voleb v tuto chvíli největší problém?
My jsme samozřejmě museli reagovat na povodně i v té volební agendě. Bohužel my jako státní úřady a volební orgány nemůžeme koukat na to, jestli voliči mají náladu, nebo nemají náladu jít k volbám. Musíme konat úkony podle zákona, protože ten je platný a účinný a termín voleb je vyhlášen.
Zejména v těch několika desítkách obcí, kde je to opravdu složité, je naší elementární snahou, ve spolupráci s volebními orgány v území, poskytnout takovou podporu, aby voliči, byť třeba bez nálady, měli možnost volební místnost navštívit a najít tam volební schránku, do které své hlasovací lístky vhodí.
Čtěte také
Pracujeme na tom velice intenzivně ve spolupráci s hasičským záchranným sborem, policií, energetiky a krajskými úředníky. Komunikace je na denní bázi od pondělka velmi intenzivní.
Já jsem byl například v kontaktu s místostarostkou z Bělé, která poptávala mobilní telefony, které jí ministerstvo vnitra přiveze. Snažíme se jim pomoci na všech úrovních včetně mikromanagmentu, protože chápeme, že je to jen jedna starost vedle dalších, které musí dnes řešit.
Starosta Krnova Tomáš Hradil (Krnovští patrioti) říkal, že jestli jim někdo nabízí pomoc, tak je to kraj. A že od vás jako od ministerstva vnitra zatím nic moc neslyší.
To bude tím, že to koordinujeme prostřednictvím krajského úřadu. Krajský úřad Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje, to jsou naše spojky do území. Úplně stejně je nastavena organizace například hasičského záchranného sboru, ten má taky krajská ředitelství.
Komunikujeme s kraji, protože těžko může ministerstvo vnitra komunikovat se stovkami obcí. To by nešlo. Proto se to řeší přes krajské úřady, ty jsou součástí našeho dennodenního setkávání a tam my sbíráme informace.
Starosta Hradil tak potvrdil to, co jsem popsal, že funguje – komunikace je přes krajský úřad.
Jiné volební místnosti
Bude dostatek volebních místností i v těch nejpostiženějších obcích? Nemáte žádné obavy, že by tam nebylo kde odvolit?
Určitě se může stát některým voličům, že nepůjdou do volební místnosti, na kterou jsou zvyklí, a že z důvodu následků povodně dojde ke změně umístění volební místnosti. To se určitě stane.
Čtěte také
My jsme museli metodickými opatřeními, které se jistě dostaly ke starostům právě prostřednictvím krajských úřadů, přistoupit k tomu, aby tyto obce měly možnost zredukovat volební místnosti, protože by byly nedostupné.
Takže se může stát, že v obci třeba místo tří volebních místností budou dvě. I tak ale budou mít občané možnost do svých okrsků dojít, byť to třeba bude v jiné budově. V některých obcích bude ve spolupráci s hasičským záchranným sborem provizorní stan.
Bude dostatečný počet členů volebních komisí?
Druhá oblast kromě technického zajištění volebních místnosti jsou personální kapacity. Tam je jasné, že i přesto, že před 14 dny složili členové komisí slib, tak řada z nich nyní může mít jiné starosti a nemusí mít ochotu přijít do volební komise.
Na úrovni samotného kraje a na centrální úrovni se tak vytváří zásoby dobrovolníků z různých oblastí veřejné správy, ze státních úřadů. Nebo jsme třeba oslovili ředitele škol a dobrovolné hasiče.
Tam, kde se během čtvrtka a pátečního rána objeví potřeba, tak jsme schopni – buď na úrovni krajského úřadu, nebo i z centrální úrovně – pokusit se starostům vyslat náhradníky do volebních komisí.
Právě k tomu, aby nebyla tak silná potřeba personálního zajištění, jsme navrhli i některá opatření, třeba sloučení více okrsků pod jednu komisi. I to sníží personální tlak na zajištění voleb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.