Největší potenciál migrantů číhá v Asii. V mnoha zemích s nimi stojí a padá řada ekonomických oborů

10. prosinec 2023

Lidé migrují odpradávna. Kvůli počasí, vodě nebo válkám. A ve 20. století se přidal i další důvod – práce a odpovídající odměna za ni. Za největšího strašáka přílivu nezvaných migrantů je dlouhodobě považována Afrika. Jenže největší potenciál číhá v Asii.

Podle údajů OSN v roce 2020 spadalo do kategorie mezinárodních migrantů bezmála 290 miliónů lidí po celém světě. 40 procent z nich pocházelo z Asie. Od pádu Sovětského svazu v roce 1991 Evropa a Severní Amerika samy sebe straší predikcemi, jak je zaplaví migranti z Afriky.

Tenhle scénář ale stále nepřichází a jsou to naopak asijské státy, odkud do Evropy a do Spojených států míří stále více migrantů. Zdaleka ne všichni jsou váleční nebo náboženští uprchlíci, jaké známe z televizních záběrů.

Milióny migrantů dnes disponují řádným pracovním povolením, platným vízem a v cílové zemi odvádějí daně a podílejí se na systému zdravotního nebo sociálního pojištění. V mnoha zemích Blízkého východu, v Japonsku, Malajsii, Austrálii nebo ve Spojených státech s nimi doslova stojí a padá řada ekonomických oborů.

Jak, kam a proč se vydávají asijští migranti? Kdo je potřebuje a kdo jim naopak skřípl prsty do dveří? A jak vypadá třeba migrace uvnitř takových zemí, jakými jsou Čína nebo Indie? Poslechněte si celé Zaostřeno Davida Jakše.

autor: David Jakš
Spustit audio

Související