Největší epidemie za 50 let. Kontaminace kohoutkové vody v Dejvicích a Bubenči

8. červen 2015

Na třicet dva tisíc domácností z pražských Dejvic a Bubenče zasáhla koncem května kontaminace kohoutkové vody.

Bakteriemi a viry, které se do vodovodního řadu dostaly údajně ze slepé přípojky nezanesené v mapách, se podle průzkumu radnice Prahy 6 nakazila víc než polovina obyvatel. Mohli tomu hygienici nějak předejít?

Dne 27. května platil v části pražských Dejvic a Bubenče zákaz pití kohoutkové vody. Tisíce lidí se střídali u lokálních cisteren, anebo si nakupovali balenou vodu. Těm, co si pro ni nemohli zajít, je z odběrného místa v Základní škole Emy Destinnové u Vítězného náměstí rozváželi strážníci městské policie.

Do areálu školy přijelo velké nákladní auto, vyskočili z něho dva policisté, kteří do dodávky nakládají velké balíky vody. „Vezli jsme do Českomalinské na naší služebnu dvakrát, jednou postiženým dětem do Terronské,“ vysvětluje jeden z policistů.

Odbočka z roku 1925

V Domě s pečovatelskou službou ve Šlejnické ulici žije 55 lidí. I oni dostanou balíky vody. Většina z nich si do cisterny jednoduše nedokáže dojít. „Naléváme si jeden druhému na ruce, a tím si oplachujeme obličej. Ještě, že se máme. Jeden druhého,“ říká seniorka Květa Plichtová.

Pět obyvatelů domova museli odvézt do nemocnice, protože měli akutní zdravotní potíže. „Pár lidí bylo s průjmy a zvracením, ale zvládli to doma,“ informuje pečovatelka Martina Karásková.

Prasklé potrubí, havárie, cisterna

V té samé době vodohospodáři hledají na asi kilometrovém úseku v pražských Dejvicích ono slepé rameno, z kterého se údajně roznesla kontaminovaná voda. Ještě v podvečer má ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos jasno.

„Podařilo se dohledat koncový bod slepé části vodovodního řadu. Odbočka, která se stavěla v roce 1925. V roce 1960, kdy byla překládaná směrem do Dejvic, se ponechala část potrubí, která nebyla zanesená do map. Mohlo to souviset s výstavbou vojenských objektů v Dejvicích.“

O něco jasněji mají po čtyřech dnech hygienici. Podle epidemioložky Zdeňky Jágrové rozbory ukázaly, že voda obsahuje bakterie i noroviry, které způsobují průjmové onemocnění.

„Viry mají jiné působení než bakterie. Stačí jeden kompletní virus, aby došlo k nákaze. Virové onemocnění je přenosné z člověka na člověka. Ti, co se nakazili konzumací vody, mohou nakazit další rodinné příslušníky.“

Zlepšit péči o provoz

Zákaz pití kohoutkové vody platil v Dejvicích další dva dny, dokud výsledky testů neprokázaly, že je voda v pořádku. Týden od události vyplývají na povrch další informace. Do slepé přípojky podle vodohospodářů natekly nečistoty z kanalizačního potrubí.
Hygiena proto přichází s dalším nařízením. Všechny děti do 15 let se musí nechat povinně očkovat proti žloutence.

„Fekálie jsou kontaminovány všemi možnými viry. Tím, že tam byl norovirus, který způsobil epidemii, což máme prokázáno, tak nelze vyloučit, že by tam nezabloudil jeden virus odněkud jinud. Jediné možné preventivní opatření je očkování. Aby mělo smysl, musí začít včas.“

Petr Mrkos, generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací

Podle experta na pitnou vodu Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu jde o mimořádnou událost. „Za posledních padesát let tady tak velká epidemie nebyla. Je to ojedinělá událost, z které bude potřeba se poučit. Podle mých odhadů mělo zdravotní problémy deset, patnáct tisíc lidí.“

Ve chvíli, kdy hygienická stanice dostala informaci o podezření na závadnost vody, rozjela pátrací akci. „Bylo to kolem půlnoci ze soboty na neděli, to většina lidí už byla nakažených. Od neděle se potrubí uzavřelo, začaly se proplachovat hlavní řady, pouštěla se voda víc chlorovaná.“

Jak předejít podobným haváriím v budoucnu? „Jestli je potřeba něco zlepšit, tak péči o provoz, o síť. Když se opravuje síť, aby oprava byla provedena důkladně, aby se to propláchlo a vydezinfikovalo důkladně.“

Všechny další kroky budou teď záležet na městu. „Město je vlastníkem sítě, snad si uvědomí, že na jeho straně leží odpovědnost. Možná si to uvědomí víc, než předtím. Určitě se něco změní k lepšímu, věřím tomu.“

autoři: Magdaléna Medková , sch
Spustit audio