Nejnovější hollywoodské tabu: konflikt v Gaze

O současném vojenském střetu mezi Izraelem a Palestinci v pásmu Gazy se mluví i ve filmovém Hollywoodu. Britský list Guardian referuje o některých umělcích a jejich reakcích na dění v Gaze.

Kupříkladu španělské filmové hvězdě Penélope Cruz se dostalo po vyjádření nesouhlasu s Izraelem ostré kritiky ze strany mocných osobností hollywoodského filmového průmyslu.

Podle Guardianu se stalo krveprolití v Gaze nejnovějším hollywoodským tabu. Navzdory tomu stále větší počet umělců dělá to, co bylo až dosud nemyslitelné: kritizují Izrael. Na jejich adresu však přicházejí ostré reakce z řad průmyslových veličin, jakou je kupříkladu filmový herec John Voight.

Tato hvězda kultovního filmu „Půlnoční kovboj“ napsala v otevřeném dopisu listu Hollywood Reporter: „Bolí mě u srdce, když lidé jako Penélope Cruz a její manžel Javier Bardem podněcují antisemitismus po celém světě a jsou k tomu neteční.“

Čtěte také

Herec tak reagoval na dopis, který podepsala stovka španělských herců, včetně Penélope Cruz a jejího manžela. V dopise odsuzují Izrael za genocidu, které se prý dopouští při útocích na palestinské hnutí Hamás.

Hollywood má úzké svazky s Izraelem. Pojí umělecké prominenty, jakými jsou Steven Spielberg nebo Barbra Streisandová, ale i konzervativce nežidovského původu, jako je zmíněný John Voight.

Známý nápis na kopcích nad Hollywoodem

V některých případech herci vůči Izraeli na kritice trochu ubrali. Penélope Cruz s manželem Javierem Bardem vydali například prohlášení, podle kterého Izrael respektují a touží po míru v oblasti.

Většina filmového průmyslu však mlčí. Je to nezvyklé, když se situace porovná s tím, jak se umělci vyjadřují k otázkám, jako je manželství homosexuálů, klimatické změny nebo situace v Jižním Súdánu. Jako by existovalo nyní v Hollywoodu pravidlo: Můžete mluvit o jakýchkoliv politických otázkách – kromě Gazy.

Emoce jsou rozjitřené, ale mlčení ze strany umělců, jako je Steven Spielberg nebo Barbra Streisandová, je podle britského listu Guardian taky určitým stanoviskem.

I Jewish Journal, týdeník vycházející v americkém Los Angeles, si povšiml, že „někteří z největších a nejznámějších stoupenců Izraele v Hollywoodu mlčí. Podporují Izrael v období klidu, ale když se situace vyhrotí, mlčí“.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: Anna Budajová
Spustit audio