Nejnebezpečnější extremisté sedí v parlamentu, tvrdí exministryně Stehlíková

13. listopad 2017

Zlepšete integraci Romů a bojujte s rasismem, xenofobií a islamofobií. Minulý týden to České republice v rámci pravidelného přezkumu stavu lidských práv doporučily členské země OSN. Ve stejné době došlo k napadení Afričana v pražské tramvaji fotbalovými fanoušky, teplickou školu hlídají policisté kvůli výhrůžkám a nenávistným reakcím pod fotografií třídy prvňáčků z řad etnických menšin a tajemník hnutí SPD Jaroslav Staník by homosexuály, Romy a Židy posílal do plynu.

„Ta doporučení jsou namístě. Atmosféra ve společnosti se zhoršuje. Bojí se nejen lidé s odlišnou barvou pleti a náboženstvím, ale i jejich okolí. Je to výsledek aktivit našich politiků, kteří vědomě rozdmýchávají nenávist,“ tvrdí bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

A dodává, že právě politici vytvářejí alternativní realitu, že nás někdo ohrožuje a nepřátelé jsou kolem nás – na Západě a v Bruselu. V ohrožení je tudíž podle Stehlíkové demokracie i příslušnost k západní civilizaci.

Varuje například před podporou menšinové vlády Andreje Babiše ze strany komunistů a Okamurovy SPD, v čemž spatřuje ohrožení demokracie. Nejnebezpečnější extremisté jsou podle ní v parlamentu, vinu na současném stavu ale nesou i ti politici, kteří problém přecházejí mlčením.

„Nejhorší je pasivita lidí. Ten incident v pražské tramvaji proběhl tak, že ostatní cestující nezasáhli. Existuje tu mlčící většina, a pokud nebudeme bránit demokracii, spadneme zpět do područí Putinova Ruska, které podporuje extremistická hnutí a strany v celé Evropě,“ upozorňuje místopředsedkyně Liberálně ekologické strany.

Džamila Stehlíková

Po pěti letech totéž

Vedoucí české delegace v Radě OSN pro lidská práva Martinu Štěpánkovou doporučení nepřekvapila. „Obdobná zazněla v minulém přezkumu v roce 2012, jsou to reálné problémy. Role politiků je extrémně důležitá, ale není to jen jejich vina. Společnost se posouvá a otupuje vůči některým výrokům,“ podotýká.

„Není ale pravda, že politici nereagovali. Útok v tramvaji odsoudil například premiér Bohuslav Sobotka nebo ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Mělo by to ale zaznívat hlasitěji a z širšího spektra. Občanská společnost by je měla tlačit k tomu, aby byli aktivnější,“ uzavírá Štěpánková.

autor: rkr
Spustit audio