Nejlepší ochranou proti slunci je stále ten klobouk. Přidat můžete minerální filtr, radí kožní lékařka Žampachová

7. březen 2025

„Dřív jsme na kožním byli všichni spíš mastičkáři, teď máme mnoho nových technologií – třeba s lasery se dá moc pěkně pomáhat a ,hrát‘,“ říká dermatoložka Iva Žampachová.

Lékaři už několik let zdůrazňují, jak důležitá je prevence a pravidelné vyšetřování znamének. „Protože existuje riziko, že se během krátké doby na kůži něco vyvrbí. Tedy něco, co je nebezpečné,“ potvrzuje lékařka.

Čtěte také

Dermatologa by měl každý navštívit každé dva tři roky. „Pokud to neuděláte, je to chyba. Protože rakovina, tedy melanom vzniká až ze 70 procent na úplně zdravé kůži těla.“

„Melanom je zhoubný nádor, který vyrůstá z tmavých buněk, které se zvrhnou a netvoří se tak, jak by měly. Největší riziko je v tom, že nikdo neví, co udělá, je to nepředvídatelné. A čím je ten člověk mladší, tím je jeho nález problematičtější.“

„Je také pravda, už dokážeme vyléčit mnoho nádorových onemocnění, dokonce i jejich metastáz. Medicína ohromně pokročila a je to vlastně úžasné,“ říká Žampachová.

Čím to, že Česko je ve výskytu melanomu na prvním místě? Pokud tedy porovnáváme země střední a východní Evropy. „Možná, že jsme dřív zanedbali prevenci, ale doopravdy to nevíme,“ odpovídá.

Čtěte také

„Možná je v tom to, že se lidé za mladá rádi a hodně opalovali. Za socialismu byl vzorem člověk, který byl krásně dohněda opálený. Třeba je v tom ta chyba, protože naše kůže si pamatuje všechno,“ uvažuje.

„Největší problém, kde se to navíc hodně sleduje, mají v Austrálii. Místní lidi na plážích prakticky nepotkáte – a když tam vyrazí Češi, jsou tam často sami.“

A co mýty?

V populaci navíc neustále kolují různé mýty, jak se správně slunečním paprskům chránit. „Dost zásadní pověra je, že se máme proti slunečnímu záření oblékat – a čím tmavší oděv, tím jsme líp chráněni.“

Čtěte také

„Už se objevují i názory, že koupání s opalovacími krémy není zrovna ideální – tady bych netvrdila, že je to úplný mýtus, ale už jsme asi všichni pochopili, že se musíme chránit a nejjednodušší je ten klobouk na hlavě. A je to lepší než kdejaký chemický filtr.“

Naopak dermatoložka doporučuje minerální filtry, které dřív nebyly zrovna příjemné. „Ale současné filtry jsou dobře tolerované a hlavně krásně roztíratelné. Nejideálnější filtr k ochraně proti slunečnímu záření je tak opravdu ten minerální,“ dodává s tím, že nedoporučuje ani druhý extrém, při kterém jsou lidé zcela bílí. Trošku sluníčka totiž naše tělo taky potřebuje.

Iva Žampachová, dermatoložka

 Celé Hovory Vladimíra Kroce najdete v audiu.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.