Nejde o to, aby se pacienti „zhulili“. Dávky jsou menší, vysvětluje léčbu konopím anesteziolog

17. srpen 2019

Léčebné konopí se používá i v Česku, a to jako podpůrná nebo doplňková léčba pro zmírnění symptomů doprovázející závažná onemocnění. O současné praxi léčby konopím hovořil ve Studiu Leonardo anesteziolog Marek Hakl z Centra léčby bolesti v Brně.

„Je poměrně striktní hranice, kdy můžeme léčebné konopí používat,“ uvedl lékař.

Diagnózy, při kterých smí konopí být použito, přísně určuje zákon. „Ale v oblasti léčby bolesti jsme na tom velice dobře, protože zde můžeme konopí používat u chronické bolesti, což je většina našich pacientů.“

„Onkologičtí pacienti v mé praxi tvoří méně něž 10 %. Většina ostatních jsou ti s bolestmi zad, kyčelních nebo kolenních kloubů. Dále ti s neuropatickými bolestmi, tedy způsobenými poškozením nervů, jako jsou bolesti trojklaného nervu nebo při pásovém oparu.“

Dávky, které my dáváme pacientům, rozhodně nejsou tak vysoké, aby se pacienti, když to řeknu lidově, zhulili. Dávka je výrazně menší a jen odstraňuje nebo zmírňuje bolest, plus má ještě další pozitivní efekty jako zlepšení chuti k jídlu nebo zlepšení kvality spánku.
Marek Hakl

Největší počet studií zkoumajících účinky léčebného konopí byl provedeno u onkologických pacientů. „A tady je výsledek výborný. Konopí má komplexní efekt, takže se pacientům vrací i vitalita, zlepšuje se chuť k jídlu a mají kvalitnější spánek. Efekt léčebného konopí je tedy komplexní, což je vynikající.“

Občas se prý stává, že pacienti sami přijdou, že mají vypěstované vlastní konopí a žádají lékaře o souhlas k jeho užívání. „Pokud souhlasíme, tak jim nabídneme lékařské konopí.“

„To je pěstováno za laboratorních podmínek, my přesně známe jeho složení, víme, jaké má procento účinných látek, ať už CBD, THC a dalších. U domácího konopí to nikdo neví. Rostlina si také z půdy vytahuje veškeré negativní látky, těžké kovy, toxiny, takže si tím pacienti mohou uškodit. To u laboratorního konopí odpadá.“

Konopí není lékem první volby. Měli bychom k němu sáhnout, až vyzkoušíme jiné standardnější způsoby a ty selhávají... Pacient opravdu musí být zaléčen, a teprve když standardní léčba nefunguje, tak až tehdy saháme po konopí.
Marek Hakl

Lékaři, pokud konopí pacientům předepíší, stanovují pravidla. která musí pacient dodržovat. „Často si nás lidé pletou s výdejnami konopí. Nejsme drogoví dealeři. Nefunguje to tak, že někdo přijde k nám, řekne, že chce konopí, protože je na něj zvyklý. Pacienty si vybíráme my a ve chvíli, kdy si pacient medikaci začíná řídit sám, léčbu zastavíme.“

Snášenlivost a účinnost léčebného konopí je prý dobrá. „Pozitivní efekt pozorujeme u 50 % pacientů, což považuji za velice dobré. Mezi negativní účinky, se kterými se nejčastěji setkáváme, patří horší tolerance ke konopí, která se projevuje závratěmi nebo ospalostí, která přetrvává přes den.“

Vznik závislosti řeší zákon i praxe omezením délky užívání. Můžeme konopí předepsat na dobu maximálně jednoho měsíce... Naším cílem není, abychom z pacienta udělali rekreačního uživatele konopí, ale opravdu to chceme jen k medicínskému směru.
Marek Hakl

Zákon u nás stanovuje dvě formy užívání léčebného konopí: inhalační a perorální, tedy podání ústy.

„V případě inhalačního užívání si pacient musí koupit vaporizér, který je poměrně drahý, ale má zase menší spotřebu konopí. V případě perorálního podání nám lékárny připravují kapsle. Jiné způsoby aplikace jako mastičky nebo kouření cigaret u nás oficiálně povoleny nejsou,“ upozornil anesteziolog Marek Hakl.

autoři: Veronika Paroulková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.