Nechtěla jsem si připustit, že mi po operaci bude chybět kus hlavy, přiznává bývalá pacientka a členka týmu Fuck Cancer

10. únor 2025

Strach je nejčastěji prožívaná emoce a nemizí ani po ukončení onkologické léčby, tvrdí psychoonkolog Martin Pospíchal. „Strach je emoce, která k ohrožení života patří. Kdybyste se teď dozvěděli nějakou náročnou informaci, vaše mysl velmi rychle zmizí do budoucnosti,“ říká.

Čtěte také

V pořadu Hovory pokračuje: „Čím jste inteligentnější, tím víc strachů si vaše mysl začne tahat do přítomnosti. Strachů, které třeba ještě ani nenastaly.“ 

Nejužitečnější rada podle psychoonkologa je, pokusit se různým způsobem dostat do přítomnosti, „Všechno, co vás dokáže v přítomnosti kotvit, je hojivé. Protože v přítomnosti nebývá strach tak intenzivní.“

Dodává, že existuje dokonce 16 technik zvládání strachu, a to dokonce jak ze samotné nemoci, tak z jejího možného návratu. 

Příběh Báry

Bára Hájková se o svém onkologickém onemocnění dozvěděla před šesti lety. Podstoupila náročnou operaci hlavy, kdy jí lékaři vyoperovali nádor i z částí vnitřního ucha, z části lebky a přišla o kloub čelisti. 

„Měla jsem fázi popírání. Nechtěla jsem si připustit, že je to něco tak vážného, nebo že mi po operaci bude chybět kus hlavy. Odvahu se na sebe podívat do zrcadla jsem našla až 14 dní po operaci – všude byly obrovské jizvy a zaschlá krev. Nebyl to pěkný pohled,“ vzpomíná Hájková.

Čtěte také

„Vyjít pak ven, mezi lidi bylo strašně těžké. Jsem žena a chci se líbit, ale měla jsem pocit, že je ze mě zrůda, že se nebudu líbit partnerovi a že budu děsit své dítě,“ říká onkologická pacientka a členka týmu Fuck Cancer. 

Podle výzkumů je vedle zprávy o narození dítěte a dokončení studia, sdělení onkologické diagnózy informací, která zásadně změní celý lidský život.

Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové, která mj. připomíná, že únor je měsícem boje proti rakovině.

autoři: Naděžda Hávová , lup

Související