Nechtějme se touto ekonomickou krizí jen proškrtat, radí poslanec Kolovratník (ANO)

23. březen 2020

Zástupci českého autoprůmyslu žádají vládu, aby schválila kurzarbeit, odklad splátek komerčních půjček a úvěrů a odklad záloh na daně z příjmu. Více než polovina firem v autoprůmyslu omezuje výrobu a čtvrtina ji zastaví úplně.

Jan Skopeček, ODS

„Považuji kurzarbeit v této mimořádné době za něco, co je třeba schválit,“ říká ve vysílání Plusu poslanec za ODS Jan Skopeček.

I odklad splátek úvěrů je v tuto dobu na místě. „Ale musí to být s bankami pečlivě a jemně vyjednáno, aby nebyla ohrožena stabilita finančního sektoru.“

Rozhodnutí firem a podniků omezit či přerušit výrobu bych nechal na nich samotných... Za každou firmu, která dnes jede a neohrožuje své zaměstnance, musíme být rádi, protože zamrznutí ekonomiky a propad budou skutečně hluboké.
Jan Skopeček

„Ekonomice i domácnostem potřebujeme pomoci, ale rozpočet proškrtán bude muset být, protože propad příjmů bude obrovský a na výdajové straně stále existuje... řada zbytných položek, kterými si vláda chtěla koupit voliče,“ tvrdí Jan Skopeček (ODS).

Čtěte také

Není důvod omezovat výrobu

„Kurzarbeit by měl být a s největší pravděpodobností bude... Tato forma podpory průmyslu by dnes (v pondělí 23. března) měla být vládou odsouhlasena,“ dodává Martin Kolovratník (ANO).

Podle něj k dílčím škrtům dojde. „Ale nechceme se touto krizí proškrtat, jak se stalo v roce 2008 a 2009. Česká republika má dlouhodobě jeden nejnižších poměrů celkového vládního dluhu k HDP, je to něco přes 30 %, takže si to můžeme v této době dovolit.“

Zdá se, že jsme utekli z té italské křivky vývoje epidemie a budeme v ní mít to zploštění. Ale situace není tak extrémní, abychom plošně omezovali výrobu a nechávali jen nezbytné služby a potřeby pro stát a občany.
Martin Kolovratník

„Každý podnik by měl vyhodnotit, jestli umí například pracovníky rozdělit do dvou směn, zajistit ve výrobních prostorách dostatečné vzdálenosti. Tím, že přijde i zmíněný kurzarbeit, budou mít manažeři jednodušší rozhodování,“ shrnuje Martin Kolovratník (ANO).

Spustit audio

Související