Návrat Vojtěcha je nejlepší možné řešení, Arenberger je nepraktický člověk, říká Havlíček

26. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy ministr Karel Havlíček

Novým ministrem zdravotnictví za ANO je znovu Adam Vojtěch. Do vedení rezortu se vrací po devíti měsících. Poté, co se ve funkci vystřídali tři další ministři. Nesnižují časté personální výměny na klíčovém postu důvěryhodnost celé vlády? „Jsme v pandemické válce a tlak na jednotlivé ministry je obrovský. Premiér udělal tuto změnu, aby dostál svým slovům, že se všem měří stejným metrem,“ odpovídá vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

„Premiér je tím typem člověka, který když je s někým spokojen, tak mu dává stále větší dvorek. Pokud má výsledky a je výkonný, tak se mu pod Andrejem Babišem pracuje dobře. Pokud není výkonný, nebo má problém, tak dvorek zmenšuje a jedná rázně,“ přibližuje Havlíček, který současně vede ministerstva dopravy i průmyslu a obchodu.

Čtěte také

Vojtěchův předchůdce Petr Arenberger své odstoupení odůvodnil tlakem na svou rodinu. V posledních týdnech byl terčem kritiky kvůli svému majetkovému přiznání. Po nástupu do funkce odevzdal nové, ve kterém uvedl mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. 

„Ministr (Arenberger) si některé věci nepohlídal. Nesvědčí to o tom, že by se dopustil něčeho trestného. Troufám si tvrdit, že je v tomto spíš nepraktický člověk. Ale to ho samozřejmě neomlouvá,“ míní Havlíček.

Návrat Adama Vojtěcha je prý tím nejlepším možným řešením, protože resort zná a dokáže se na ministerstvu rychle zorientovat. Země navíc pod jeho vedením zvládla první vlnu epidemie, na podzim se pak situace začala zhoršovat prakticky ve všech zemích.

Rozhodovali jsme správně

Podle aktuálních statistik nepřečkaly dlouhou uzávěru ekonomiky 2 tisíce firem a 10 tisíc živnostníků. Podle Havlíčka by ale v opačném případě hrozilo prodloužení krize a opětovné uzavření podniků.

Poukazuje na výzkum Oxfordské univerzity, podle kterého bylo Česko v průměru Evropské unie, tedy pokud jde o tvrdost restriktivních opatření. Na přímou i nepřímou podporu podnikání jde přibližně miliarda korun denně, což nás podle vicepremiéra řadí do první třetiny evropských zemí.

Čtěte také

Havlíček obhajuje také rozhodnutí neuzavřít velké průmyslové podniky, jak v březnu navrhovali někteří experti, kteří se později stali členy Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

„Rozhodli jsme se, že neuzavřeme průmysl a podniky, ale naopak je učiníme součástí řešení. Zavedl se plošný systém testování a ukázalo se, že to je správná cesta. Nejenže čísla od té doby klesala a neprokázalo se, že by průmysl byl hlavním zdrojem, ale hlavně to byl důležitý psychologický akt, protože každý zaměstnanec, podnik a podnikatel se stal součástí řešení,“ zdůrazňuje.

Navzdory všem černým scénářům se prý také meziročně zvýšil počet živnostníků o celkem 20 tisíc. „Jedním z důvodů může být to, že někteří přešli na takzvaný švarc systém. Tohle zatím nemáme zmapováno. Ale v každém případě se nepotvrdilo, že by pandemie měla fatální dopad na počty živnostníků,“ uzavírá s odkazem na údaje České správy sociálního zabezpečení.

Hrozí, že Česko přijde o miliardy z Evropské unie kvůli nevyhovujícímu Národnímu plánu obnovy? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související