Návrat tlačítek? Je to jen móda, i když na všechno se dotykové obrazovky nehodí, uznává Koubský
Věk dotykových obrazovek se možná chýlí ke konci a začíná návrat tlačítek, všímá si americký deník The Wall Street Jounal. Nový trend je podle něj vidět například u automobilů, do kterých výrobci stále častěji přidávají fyzické přepínače. „Ustaví se rovnováha, která bude maličko víc ve prospěch fyzických tlačítek, než je v tuhle chvíli, ale ne příliš daleko od současného stavu,“ domnívá se pro Český rozhlas Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
Dotykové obrazovky mají jednu nevýhodu. Aby s nimi člověk mohl interagovat, musí se na ně dívat. Například při řízení automobilu je přitom žádoucí, aby řidič nespustil oči ze silnice, píše deník. Nejnovějším dokladem toho, že tlačítka se vrací, je podle listu krok společnosti Apple, která do svých telefonů zabudovala akční klávesu a také tlačítko pro práci s fotoaparátem.
„I dotyková obrazovka se dá naprogramovat tak, že má haptickou odezvu, jako je tomu u dražších mobilních telefonů, takže se to chová trochu jako fyzické tlačítko,“ upozorňuje v pořadu Online Plus Petr Koubský.
Čtěte také
Dotykové obrazovky mají podle něj především tu výhodu, že jsou levné a jdou snadno přeprogramovat v různá použití. Právě to s fyzickými tlačítky nelze.
„Pak jsou situace, kdy se obrazovky nehodí a kdy je rozumné mít fyzický ovládací prvek,“ podotýká vědecký redaktor. Příkladem může být varná deska. Jakmile na ovládací plochu překypí hrnec s polévkou, může se stát varná plocha těžko ovladatelná.
V případě návratu tlačítek na telefony Koubský pochybuje o jejich praktickém využití. „Řekl bych, že tady hraje dost velkou roli móda a snaha výrobců nabídnout něco nového a nečekaného u telefonu, na kterém se toho už tolik nového vymyslet nedá, protože je svým způsobem hotový,“ domnívá se.
Představa, že by dotykové obrazovky zcela ustoupily a navrátily se fyzické ovládací prvky, je podle něj nicméně přehnaná. „Myslím si, že se ustaví nějaká rovnováha, která bude maličko víc ve prospěch fyzických tlačítek, než je v tuhle chvíli, ale ne příliš daleko od současného stavu,“ uzavírá novinář.
Proč služby AI chatbotů citelně zdraží? A mají být ve školách povolené telefony? Poslechněte si celý pořad nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Telegram změnil své podmínky, Durov vyhověl úřadům. „Nechce se mu do kriminálu,“ glosuje Koubský
Už předtím Telegram o svých uživatelích hodně informací věděl, ale až teď se je rozhodl poskytnout dalším stranám, upozorňuje novinář.
-
ChatGPT bude dva roky na trhu. „AI zatím pořádný článek nenapíše,“ ujišťuje novinář Koubský
„Možná jsme uvěřili tomu, že máme robota, který už všechno umí. Dokud s tím ale zacházíme jako s hračkou, tak se nedivme, že výsledky takové pak jsou,“ míní Koubský.
-
Sociální sítě v Austrálii až od 16? „Přijmout nevymahatelný zákon je morální hazard,“ soudí Koubský
V Austrálii se mluví o zvýšení minimální věkové hranice pro vstup na sociální sítě. Je možné to kontrolovat? A měla by se hranice vůbec posunout?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka