Navalnyj je ve vážném stavu. Bílý dům už Moskvě pohrozil odvetou, píše USA Today

20. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Alexej Navalnyj, ruský opoziční kritik

Deník USA Today píše, že pokud Alexej Navalnyj zemře, ponese odpovědnost Rusko. Po zprávách o zhoršeném zdravotním stavu opozičního předáka varoval Bílý dům Moskvu před následky. Navalného lékařka totiž tvrdí, že nemusí zacházení ve vězení, včetně už víc než 20denní protestní hladovky, vůbec přežít.

Oficiální formu americkému apelu dala tisková mluvčí prezidenta Jen Psakiová i poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan, který prý o možných důsledcích Navalného smrti Rusko přímo informoval. Jakou odvetu měl diplomat na mysli, ale není jasné. Washington prý nadále prosazuje propuštění předáka ruské opozice a žádá humánní zacházení.

Čtěte také

Navalnyj byl loni v srpnu otráven ruskou nervově-paralytickou látkou a léčil se za dramatických okolností v Německu. Rusko účast na útoku popřelo, ale vyšetřování s největší pravděpodobností ukázalo na použití látky typu novičok. Navalného po návratu do Ruska poslalo Rusko rovnou do vězení. Protestní hladovku politik drží kvůli nevhodnému zacházení ze strany vězeňské služby. Její příslušníci mu měli vyhrožovat násilím.

Ruské úřady Navalného stav označují za uspokojivý, ale zároveň připravují jeho převoz z trestanecké kolonie u Moskvy do vězeňské nemocnice vzdálené 200 kilometrů od metropole. Podle lékaře Yaroslava Ashikmina, který viděl výsledky jeho zdravotních vyšetření, hrozí Navalnému srdeční zástava či poškození ledvin.

Spojené státy už v minulosti v reakci na Navalného otravu zavedly proti Rusku sankce. Opatření se týká sedmi vysokých členů ruské vlády a 14 dalších subjektů. Všichni jsou zařazeni na takzvanou černou listinu ministerstva obchodu, připomíná USA today.

Česko-ruská krize v polském tisku

Ruský útok v českém muničním skladu změní pražskou zahraniční politiku. Polský deník Gazeta Wyborcza píše, že odhalením předpokládaných atentátníků Češi možná zneškodní další bombu. Komentují tak blízké vztahy prezidenta Miloše Zemana s Moskvou.

Čtěte také

List připomíná, že zatímco Praha vyhostila 18 diplomatů z velvyslanectví v Praze, Moskvu museli opustit dva pracovníci ambasády navíc. Podle místopředsedy vlády Jana Hamáčka tím prý Rusové paralyzovali české velvyslanectví, protože vykázali celé politické a ekonomické oddělení, včetně zástupce velvyslance.

Může to být největší krize ve vztazích Česka a Ruska od roku 1989, píše Gazeta Wyborcza a popisuje i detaily o agentech rozvědky GRU a připomíná i reakci druhé strany. Podle Kremlu jde o výmysly, vyhoštění diplomatů je pak prý nepřátelský akt. Rusko prý využije „mezery”, které se ve verzi událostí ve Vrběticích ukazují. Deník také cituje analytika Davida Stulíka, který čeká ruskou ofenzivu směrem k veřejnému mínění. 

První vzlet vrtulníku na Marsu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA slaví další úspěch v technologickém pokroku – na Marsu totiž v prvním řízeném letu odstartoval a přistál malý vrtulník, který v překladu znamená Vynalézavost. O jeho misi ve výšce tří metrů nad povrchem planety píše například britský The Guardian.

Americká vesmírná agentura NASA  potvrdila, že se jí podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity na povrchu Marsu.

Malý vrtulník Ingenuity je součástí vesmírného roveru Perseverance, který hledá na rudé planetě už od února známky života. Při svém prvním úkolu se vznesl nad povrch, chvíli se vznášel a pak se vrátil na prašnou zemi. Úspěšný let NASA slavila potleskem ve svém řídícím středisku.

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku, který četli Martina Mašková a Martin Matějka.

autoři: Tomáš Fiala , lup
Spustit audio

Související