Naučit něco umělou inteligenci často zabere víc času než to udělat postaru ručně. Umí být ale hodně užitečná, říká datař Kašpárek
„Umělá inteligence je ‚buzzword‘ letošního roku,“ říká Michal Kašpárek, editor redakce datových novinářů Českého rozhlasu, který se věnuje osvětě o AI a v září 2023 mu vyšel román Fosilie. „Mnoho lidí nyní tvrdí, že už brzo budou všechny kancelářské práce – nebo velká část z nich – automatizované. Ukazuje se ale, že je tu spousta jak technických, tak institucionálních překážek, proč se to zřejmě ještě nějakou dobu nestane.“
Mnohé nástroje jsou podle něj ale velmi užitečné. „Mám například jednu šablonu, která dokáže překvapivě dobře odhalit místa, kde člověk, který psal nějaký zpravodajský text, fandí jedné z těch dvou stran – i kdyby třeba jen tím, že tam něco chybí,“ popisuje.
Čtěte také
Většímu nasazení umělé inteligence prý nejvíce brání, že u každé kancelářské práce neřešíme jen texty, které by nám dané nástroje pomohly generovat, ale spoustu věcí okolo. Například každá redakce má svůj úzus v délce titulků apod. „Naučit toto umělou inteligence vezme často víc času než to udělat postaru ručně.“
Budoucnost moc Kašpárek předpovídat nechce, obor umělé inteligence je na to prý až moc dynamický. „Nebyl bych překvapený ani tím, že za 10 let se část prací vypaří a část bude razantně proměněná. A ani by mě zvlášť nepřekvapilo, kdyby šlo prostě o další nástroj, který máme k ruce, tak jako dnes kancelářské balíky a podobný software.“
Co ho inspirovalo k napsání románu Fosilie? Jaká je práce editora a život s ADHD? Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu. Moderuje Lenka Buriánková.
Související
-
Nahradí umělá inteligence učitele? Pokud je extrémně špatný, tak určitě, připouští pedagog
Jak využívat umělou inteligenci ve výuce? V pořadu Leonardo Plus odpovídal pedagog Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci.
-
Univerzální strašák jménem AI. „O práci vás nepřipraví, jen ji změní k lepšímu,“ tvrdí expert
O možných přínosech i údajných hrozbách umělé inteligence diskutují Roman Barták, Jan Klesla a Filip Dvořák. Moderuje Václav Pešička.
-
Představte si Einsteina, který může běžet za dolar na den, líčí úspornost práce AI vědec Fort
„Myslím si, že budoucnost lidstva s umělou inteligencí je hodně světlá,“ říká Stanislav Fort, absolvent univerzit v Cambridgi a Stanfordu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.