Nathan Law: Opozice v Hongkongu prokázala, že jí nechybí schopnost vládnout, ale příležitost

4. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nathan Law

„Hodnoty, které zastáváme – svoboda, demokracie, lidská práva a právní stát – jsou univerzální. Byly klíčové pro úspěch Hongkongu v minulosti a umožnily jeho vzestup do postavení globálního velkoměsta,“ vyzdvihuje Nathan Law.

Pro většinu mladých lidí po celém světě to bylo hrozné léto: kvůli pandemii byly zrušeny koncerty, zavřeny pláže a omezeny lidské kontakty.

Text je součástí podcastu Českého rozhlasu Plus Eseje o stavu světa. Příspěvky původně vznikly pro The New York Times World Review.
Čte: Ladislav Dvořák
Zvukový design: Martin Hůla
Premiéra: 4. 11. 2020

Pro mladé obyvatele Hongkongu je to trochu jiné. Oni se musí vyrovnávat nejen se samotou způsobenou omezením sociálních kontaktů, ale také s obdobím „bílého teroru“, které začalo schválením čínského zákona o národní bezpečnosti s dalekosáhlými důsledky.

Od 30. června, kdy tento zákon vstoupil v platnost, umožnil a urychlil politické perzekuce Pekingu v reakci na probíhající prodemokratické protesty na tomto poloautonomním území.

Zákon dává Pekingu a místním orgánům, které mu podléhají, rozsáhlé pravomoci ke stíhání jednotlivců, kteří jsou obviněni z takových činů, jako je rozvracení nebo odtržení území nebo tajná dohoda se zahraničními silami. Terminologie používaná ve znění zákona je vágní a umožňuje výklad těm, kdo jsou u moci, což dává prostor ke zneužití a ohrožuje naši svobodu vyjadřování.

Motto protestujících – „buďte jako voda“ – vyjadřuje houževnatou a flexibilní strategii.
Nathan Law

Protesty v Hongkongu naplno vypukly loni v létě a původně je vyvolala navrhovaná dohoda o vydávání osob k trestnímu stíhání mezi Hongkongem a pevninskou Čínou. Po více než roce se hnutí vyvinulo v pokračující zápas proti policejní brutalitě a za skutečnou autonomii, kterou Peking Hongkongu slíbil po jeho předání z britských do čínských rukou v roce 1997.

Motto protestujících – „buďte jako voda“ – vyjadřuje houževnatou a flexibilní strategii, která jim umožňuje vyvíjet společenský tlak i ve chvíli, kdy není možné se osobně účastnit demonstrací. Jedním vyjádřením tohoto přístupu je tak zvaný „žlutý ekonomický kruh“, což je systém, jehož prostřednictvím se prodemokratičtí zastánci rozhodli podporovat výhradně prodemokratické podniky a bojkotovat ty, které jsou na straně policie a Čínské komunistické strany.

Nathan Law

Nathan Law

Nathan Law je prodemokratický aktivista z Hongkongu a bývalý zákonodárce, který byl zvolen jako nejmladší zákonodárce v historii města.

Více si poslechněte v audiozáznamu eseje.

autoři: Nathan Law , Ladislav Dvořák
Spustit audio

Související