Nataša Novotná: Tanec je stimulem lidské duše

14. červenec 2014

Podle držitelky ceny Thálie a světově oceňované tanečnice divadlo přežije současnou internetovou a televizní dobu. Tancem se dá vyjádřit to, co nejde slovy.

Spolu s Václavem Kunešem založila taneční soubor 420PEOPLE. To bylo v roce 2007. O rok později je už podporovala nadace francouzské banky.

„Ve Francii přitom nadace pomáhá pouze deseti souborům. Kromě finanční podpory nás hlavně učí, jak na to,“ říká Nataša Novotná.

Čtěte také

Skupina 420PEOPLE sídlí v Praze. Přesto ji možná znají více v zahraničí. „A právě prosadit se třeba na francouzském tanečním trhu je velmi těžké.“

Civilní život tanečníka

Je tanec spíš radost nebo pouze tvrdá dřina? Podle Nataši Novotné je to od každého trochu. „Pohyb ale přináší spoustu variability. Ani jeden den nemám stejný.“

Tanečníci prý i ve vlastním životě hodně pozorují. Musí prý totiž přijít na to, jak běžné pocity vyjádřit pohybem. „Tancem se dá vyjádřit i to, co slovy prostě nejde.“

Divadlo podle Nataši Novotné přežije i internetovou dobu. „K divadlu lidstvo došlo evolucí. Člověk prostě potřebuje k životu inspiraci, stimul. Je to podobné jako čtení knih.“

Celoživotní vliv Jiřího Kyliána

Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě získala Nataša Novotná angažmá v nizozemském soboru Nederlands Dans Teater 2. To pod vedením tanečníka Jiřího Kyliána, který z Československa emigroval v roce 1968.

Na Jiřího Kyliána vzpomíná stále. „Mám pocit, že s ním tančím dodnes. Je to člověk, který nedohání svůj stín a sám sebe překračuje.“ Dodnes prý Česku dělá ve světě skvělé jméno.

Nataša Novotná

Právě v Holandsku si vysnila založení vlastní taneční skupiny. „Chtěla jsem najednou předat své zkušenosti dál.“

Taneční důchod

Všichni víme, že tancovat na profesionální úrovni naše tělo dokáže jen do jistého věku. „Nikdo nechce na jevišti vnímat tělo, které už to nezvládá.“

„U nás se hovoří o druhé kariéře. Ta začíná kolem 45. A ne každý, kdo přestane tančit, se může stát pedagogem nebo choreografem.“

Co tedy se zralým tanečníkem? „Znám plno lidí, kteří se přeškolili na úplně jiný obor a jsou velmi úspěšní.“ Podobně tomu je i u dalších profesí jako jsou zaměstnanci vězeňské služby nebo horníci. „Ač to jsou hodně vzdálené obory, v tomto jsme si podobní.“

Jaké byly její taneční začátky? Je dnešní klasický tanec na stejné úrovni jako kdysi? A kde ji dnes můžeme vidět? Poslechněte si v iRadiu.

autoři: lup , Daniela Brůhová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.