Naše země nemá jméno, vlastně neexistuje. Jihoafrický ministr lobbuje za Azanii

14. červen 2017

Blízký spolupracovník jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, ministr kultury Nathi Mthethwa, přišel s návrhem na přejmenování Jihoafrické republiky. Jak uvádí tamní server Independent Online, ministrovi vadí, že název státu odráží koloniální minulost a že je „nudný“. „Vlastně jen vymezuje naši zeměpisnou polohu. Pravdou je, že naše země vlastně žádné jméno nemá. Neexistuje,“ řekl ministr Independentu. Slíbil, že ve straně Africký národní kongres bude lobbovat za změnu.

Také další politici vyzývají jihoafrickou vládu, aby následovala Namibii a Zimbabwe, které se po vyhlášení nezávislosti přejmenovaly. „V úvahu připadá Azania, což je jméno, jímž Plinius Starší označoval jižní části Afriky. Zaštiťovali se jím také některé černošské nacionalistické skupiny během období apartheidu,“ píše server.

Ministr Mthethwa plošně usiluje o odstraňování koloniálních názvů měst i ulic Stará jména prý urážejí africkou většinu, přejmenovávání však zase pohoršuje potomky původní nizozemsko-německé populace. Ministerstvo kultury například vytvořilo novou municipalitu eThekwini, která kontroverzně zahrnuje i pobřežní město Durban. To podle sebe pojmenoval britský generál a koloniální správce Benjamin D’Urban.

Independent Online vypočítává, že zatím změnilo jméno asi 900 lokalit. Překvapivé problémy se ale objevily s pokusy o přejmenování Pretorie. Ta dostala jméno podle búrského vůdce Andriese Pretoriuse, který bránil kolonisty před britskými snahami o hegemonii a je dodnes značnou částí jihoafrické populace považován za hrdinu.

autor: rma
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.