NASA zrušila ryze ženský výstup do kosmu. Na ISS chybí skafandr vhodné velikosti

26. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Američtí astronauti Anne McClain a Nick Hague vyměňují baterie na plášti Mezinárodní vesmírné stanice
0:00
/
0:00

Americká vesmírná agentura NASA v úterý oznámila, že první výstup ryze ženské posádky do volného kosmického prostoru se ruší. Na Mezinárodní vesmírné stanici totiž není dostatek skafandrů vhodné velikosti. 

Výstup do kosmu byl naplánovaný na pátek a provést ho měly americké astronautky Cristina Kochová a Annie McClainová. Proč přesně se čistě ženský výstup do kosmu nekoná? Podle prohlášení NASA je na ISS pouze jeden oblek velikosti M. O ten ale nakonec měly zájem obě astronautky.

„Na ISS jsou v současné době 4 skafandry americké konstrukce, tzv EMU, které se skládají asi ze 16 dílů, které se dají různě kombinovat. Jeden ze základních dílů, který je celkem náročný na výrobu, je torzo kolem hrudníku, které se dělá ve třech velikostech. McClainová měla mít velikost L, Kochová velikost M, ale při prvním výstupu McClainová zjistila, že jí M sedí nejlépe, takže z toho důvodu změnila NASA nominaci na další výstup,“ vysvětluje Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Vzhledem k tomu, že změnit velikost skafandru je zdlouhavější proces než vybrat jiného adepta na výstup, tak v pátek do volného kosmu astronautku Cristinu Kochovou místo Annie McClainové doprovodí astronaut Nick Hague.

Hlavně pohodlí a bezpečnost

Annie McClainová trénovala v obou velikostech skafandru, tedy v obleku velikosti M a L, přičemž na Zemi se zdálo, že nejlépe jí padne L. Nicméně první výstup do volného kosmu absolvovala poprvé až před týdnem a do prvního výstupu není možné přesně určit, jaká velikost bude astronautům sedět.

Pohodlí je vedle bezpečnosti ten nejdůležitější požadavek, jaký NASA klade na kosmické skafandry. Výstupy do volného prostoru trvají i šest nebo osm hodin, jsou velice fyzicky a psychicky náročné, astronauti se musí na práci ve volném prostoru dokonale soustředit a jakékoliv nepohodlí pak snižuje i kvalitu práce.

Navíc, lidské tělo se ve vesmíru mění. Bez působení gravitace se lidé v kosmu trochu natáhnou kvůli zvětšení prostoru v kloubech a zvětšení plotének v páteři. Sama McClainová na začátku března na Twitteru poznamenala, že se zvětšila už o zhruba šest centimetrů.

První ženský výstup v roce 1984

Kromě změny účastníků je plán na páteční výstup víceméně stejný jako u ryze ženské posádky. Astronauti vystoupí z ISS a budou měnit staré baterie za modernější typ. Baterie jsou přitom pro život na ISS klíčové, protože napájí stanici elektřinou ve chvílích, kdy ISS prolétává zemským stínem, takže nemůže získat energii ze slunečních panelů. Procházka má trvat zhruba sedm hodin a pokud stihnou baterie vyměnit dřív, než je v plánu, tak se budou věnovat ještě drobným opravám.

Proč NASA vůbec organizovala ryze ženskou vesmírnou procházku? Nic takového jsme na oběžné dráze kolem Země ještě neviděli. A pomineme-li slušné PR, které z takové aktivity pramení, tak faktem je, že astronautek ve volném kosmu bylo zatím podstatně méně než mužů.

Celkem do volného prostoru vystoupilo už více néž dvě stovky lidí, přičemž zmíněná Annie McClain je teprve třináctou a Cristina Kochová bude v pátek čtrnáctou ženou na vesmírné procházce. Pro připomenutí, první ženou, která uskutečnila výstup do volného vesmíru, byla Světlana Savická, která v roce 1984 podnikla tříhodinový výstup ze sovětské stanice Saljut sedm. Cílem výstupu byly experimenty se svařováním.

autoři: Ondřej Novák , jpr
Spustit audio

Související