Narozen jako vězeň. Stanislav Motl pátrá v Dětřichově po koncentráku pro těhotné a kojence

Byl to tábor, který u nás neměl obdoby. Tábor pro vězně, kteří ještě ani nebyli na světě, se nacházel u Moravské Třebové. Dokument poslouchejte do pondělí 1. července 2019.

V roce 1943 němečtí nacisté zřídili v Dětřichově lágr pro těhotné ženy a novorozeňata. Vězeňkyně, které většinou pocházely z východních okupovaných území, se tu musely podrobovat různým lékařským pseudoexperimentům. Mnohé z nich potom ve velkých mukách umíraly. Byly i případy, že si raději samy vzaly život. Počet obětí tohoto zrůdného koncentráku není dodnes přesně zmapován.

V záběrech hovoří Jiří Nesét a Josef Bohatec. V pořadu se čte z knihy kronikáře Jiřího Neséta Pochody hladu a smtri 1944–1945, ze studií historičky Jitky Gruntové, z knihy Františka Nedbálka Místa utrpení a vzdoru, z knihy Růženy Bubeníčkové, Ludmily Kubátové a Ireny Malé Tábory utrpení a smrti a citujeme ze vzpomínek vězenkyň Marie Chomiščákové a Emílie Kulhánkové. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.