Nano-ochrana před ionizací

23. září 2010

Ochranu před následky ionizujícího záření by teoreticky mohlo představovat léčivo složené z uhlíkových nanotrubiček a antioxidantů.

Ionizující záření u živých organismů často způsobuje vznik volných radikálů - vysoce reaktivních molekul, které spouštějí kaskádu reakcí. Ta může ve dnech až týdnech následujících po primárním setkání s ionizací způsobit další poškození organismu. Zastavit působení volných radikálů by měl "trojský kůň" - nově vyvíjené léčivo, které jeho tvůrci pojmenovali jako Nanovector Trojan Horse, ve zkratce NTH.

Ilustrační snímek

Podstatou NTH jsou jednostěnné uhlíkové nanotrubičky, potažené molekulami butylovaného hydroxyanisolu (BHA), butylovaného hydroxytoluenu (BHT) a jejich deriváty. Tyto látky se pro své antioxidační vlastnosti běžně používají ke konzervování potravin. Podle zprávy z Rice University předběžné výsledky ukázaly, že běžné antioxidanty jako součást "trojského koně" umožnily pokusným myším daleko lépe snášet následky ionizace. Léčivo se vědci nyní pokoušejí vyladit tak, aby účinkovalo také u lidí a bylo možné podávat jej až do 12 hodin po setkání s ionizací.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku