Načervenalý měsíc překryje na půldruhé hodiny těsně nad horizontem stín Země

7. srpen 2017
Částečné zatmění Měsíce

Nad Českou republikou bude v pondělí večer k vidění částečné zatmění Měsíce. Naši přírodní družici přibližně na hodinu a půl zakryje zemský stín. Astronomové upozorňují, že úkaz bude tentokrát velice fotogenický, protože Luna bude nízko nad obzorem.

K maximální fázi zatmění nad Prahou dojde ve dvacet hodin a dvacet minut, tou dobou bude stín Země zakrývat zhruba čtvrtinu Měsíce. Protože ale Měsíc v této oblasti vychází až o osm minut později, Pražané maximální fázi zatmění vlastně neuvidí. Mnohem lepší podmínky pro pozorování budou například na jihovýchodní Moravě.


Zatmění Měsíce není tak vzácné jako třeba zatmění Slunce. Další takový úkaz bude na české obloze k vidění v noci z 27. na 28. července 2018, kdy se dokonce můžeme těšit na jeho úplné zatmění.

„Uvidíme vystupovat nad obzor Měsíc, který bude z pravého spodního okraje jakoby neostře ukousnutý. Bude vidět, že to není fáze Měsíce, ale že je to způsobeno stínem Země, čili tělesa, které má atmosféru,“ vysvětluje astronom Pavel Suchan. Částečně zastíněný Měsíc bude mít načervenalou barvu, kterou způsobí právě průchod slunečního světla přes atmosféru Země.

Pro sledování úkazu je nejlepší vybrat místo s dobrým výhledem na horizont. Měsíc se totiž bude nacházet opravdu nízko, přibližně jen sedm stupňů nad obzorem. Přestože podle Pavla Suchana bude vše vidět i pouhým okem, s obyčejným dalekohledem si pozorovatelé užijí detailnější podívanou. „Pokud člověk má k dispozici alespoň jednoduchý dalekohled – stačí triedr – uvidí o něco více detailu a také ustupování zemského stínu.“

Zatmění skončí po čtvrt na deset večer, ale ještě další hodinu a půl bude Měsíc procházet takzvaným polostínovým zatměním.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Rozhovor
  • astronomie
  • měsíc
  • Zatmění Měsíce