Náboženské umění ve veřejném prostoru často vypadá jako kýč, myslí si architekt
„Od 19. století jde v katolické církvi pozorovat jakýsi sklon ke kýči, který vyděluje křesťanské umění z celku. Hraje si na umění,“ popisuje architekt Norbert Schmidt. Socialistický realismus je podle něj selháním, a to i investorů. „Není to primárně selhání umělců nebo těch, co tyto věcí vyrábí. Je to maloměšťácké, zpátečnické umění zahleděné někam do minulosti, které se má líbit,“ uvažuje.
Jaký prostor má mít nové náboženské umění ve veřejném prostoru? Jaké kvality má mít „křesťanské umění“? A musí být jeho tvůrce křesťan?
Poslechněte si debatu Vertkály. Hosty jsou historička umění Milena Bartlová a architekt Norbert Schmidt. Moderuje Lucie Vopálenská.
V první části Vertikály uslyšíte, jak další diecéze ve Spojených státech chystá bankrot. Nezvládá vyplatit oběti zneužívání. Bude případný konec Putina znamenat i konec Ruské pravoslavné církve, otázka pro Libora Dvořáka. Podobný soubor s tak dlouhou historií a s původním repertoárem zaměřeným na křesťanská témata v tuzemsku nenajdete... Řeč je o amatérském divadlu Spojené farnosti. A dozvíte se, s čím putují po jevištích během adventního času nebo jak advent prožívají ve Francii.
Moderuje Naděžda Hávová.
Související
-
Zlo má v příběhu vždy místo, jinak vznikne kýč, je přesvědčený režisér filmu Arvéd
Arvéd je nový český film o okultistovi, hermetikovi a vyznavači černé magie Jiřím Arvédu Smíchovském. Nezahrával si při natáčení režisér Vojtěch Mašek tak trochu s ohněm?
-
Stará kůže, modrozelená barva a kachlová kamna. Jak v roubence vytvořit romantiku a ne kýč?
Lucie Amossé si s rodinou koupila roubenku, která vypadá trochu jako z filmu. Jak ji filmová architektka upravila?
-
Vánoce jsou v Americe strašlivý kýč. Nikde jinde jsem něco podobného nezažil, tvrdí režisér Lichtag
„Musel jsem si tam zvyknout i na jinou vánoční atmosféru,“ popisuje režisér Steve Lichtag, který v roce 1979 emigroval do Spojených států amerických.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.