Na záchraně kriticky ohrožené antilopy Derbyho spolupracují i čeští vědci

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Antilopa Derbyho
0:00
/
0:00

Západní podddruh antilopy Derbyho žije pouze v africkém Senegalu. Díky českým vědcům, kteří se už dvě desítky let snaží o záchranu tohoto kriticky ohroženého kopytníka, se dají vzácné antilopy vidět v přírodním parku Bandia nedaleko senegalské metropole Dakaru.

Antilopa Derbyho se přirozeně vyskytuje v senegalském národním parku Niokolo-Koba ležícím na řece Gambii. A odtud bezmála před 20 lety převezli čeští vědci šest jedinců do přírodního parku Bandia, který se nachází na západě země nedaleko Dakaru.

„Rezervace má 3,5 tisíce hektarů a zvířata se tu pohybují naprosto svobodně. Letos se tady a také v druhé přírodní rezervaci povedlo odchovat celkem devět mláďat,“ říká průvodce Salju. Kromě antilop tu žijí také žirafy, zebry, impaly, pštrosi a dokonce i pár vzácných nosorožců bílých.

Antilopám Derbyho se v parku Bandia daří dobře. „Jsou tu pro ně ideální podmínky – nedostanou se sem žádní pytláci a je tu velice výživná vegetace, která jim velmi chutná,“ vysvětluje Henrietta Jarra ze spolku Derbianus Senegal, sdružení vědců a nadšenců, kteří o záchranu ohrožených antilop usilují.

Vědci z České zemědělské univerzity chtějí nyní na základě záznamů z fotopastí umístěných v parku Niokolo-Koba odhadnout celkový počet antilop Derbyho.

Spustit audio
autoři: Andrea Skalická , marz

Odebírat podcast

Související